Technologia

Jak podnieść bezpieczeństwo w kopalniach?

Kopalnie uważane są za jedno z najmniej bezpiecznych miejsc pracy. Niestety, wydobycie węgla kamiennego czy brunatnego jest na świecie tak olbrzymie, że stale zatrudniani są nowi specjaliści i górnicy. W Polsce problem ten jest szczególnie palący – przestarzałe systemy wentylacyjne oraz niedziałające czujniki gazów wybuchowym są jednym z największych zagrożeń dla życia górników. Jak zmienić tę sytuację?

Czujniki metanu oraz odpowiednia wentylacja pomieszczeń

Podstawą bezpieczeństwa w kopalniach jest wczesne wykrywanie metanu. Gaz ten jest szczególnie niebezpieczny dla górników, gdyż jest on bezbarwny i bezwonny, silnie wybuchowy. Nawet niewielkie stężenie metanu może prowadzić do śmiertelnych wypadków pod ziemią. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników kopalni konieczne jest stosowanie wysokiej klasy mierników metanu. Te czułe urządzenia pozwalają na wczesne wykrycie zagrożenia i zarządzenie ewakuacji.

Drugim ważnym aspektem dotyczącym bezpieczeństwa jest stworzenie skutecznych szybów wentylacyjnych, z użyciem wysokiej klasy wentylatorów EX przeciwwybuchowych. Ich zadaniem jest nie tylko odciąganie trujących gazów i wyprowadzanie ich na powierzchnię ziemi, ale przede wszystkim dostarczanie świeżego, chłodnego powietrza.

Previous ArticleNext Article