Biznes

Pracownik działu kadrowo – płacowego

Wielu przedsiębiorców, szukając obsady na ważne stanowiska w swojej firmie, zadaje sobie pytanie o to, czy warto szukać pracowników już całkowicie wykwalifikowanych, czy lepiej szkolić kogoś, kto przychodzi na stanowisko z jedynie podstawowymi kompetencjami? Oto argumenty za i przeciw obu tym rozwiązaniom.

Pracownik „kompletny”

Zatrudniając pracownika, który jest już na bieżąco z wszelkimi ważnymi ustaleniami, prawem pracy zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązkami i prawami pracownika i pracodawcy, z pewnością można oszczędzić na szkoleniach kadrowych. Nie są one potrzebne, przynajmniej przez jakiś czas.

Jednak niestety, znalezienie takiego pracownika będzie trudne – jeśli firma ma dobrą osobę na stanowisku, zainwestowała w szkolenia kadrowe, w jej rozwój i zatrzymanie jej u siebie, zrobi wiele żeby ten pracownik nie zwolnił się i nie przeszedł do konkurencji. Bardzo mocno wykwalifikowani pracownicy po prostu są w cenie i przeważnie mają już swoje miejsca pracy.

Szkolenie kadry

Być może warto jednak wybrać pracownika działu kadrowo – płacowego i trochę w niego zainwestować. Zapewniając mu niezbędne szkolenia można zyskać bardzo dobrego, kompetentnego i w dodatku lojalnego pracownika, który długo nie odejdzie z firmy i będzie wnosił w nią wielki, pozytywny wkład.

Minusem jest oczywiście czas, ponieważ przyswojenie nowej wiedzy zawsze trochę trwa. Szkolenia kadrowe są także dodatkowym kosztem, który ponosi pracodawca.

Co wybrać?

Odpowiedź wcale nie jest prosta. Jeśli czas nie nagli, a firma może pozwolić sobie na wysoką pensję dla pracownika, można starać się wybrać i zatrudnić kogoś o najwyższych, aktualnych i szerokich kwalifikacjach. Prawdopodobnie jednak szukanie takiej osoby trochę potrwa. Być może bardziej opłacają się szkolenia kadrowe.

Warto pamiętać i o tym, że każda wiedza się dezaktualizuje, ponieważ świat stale idzie do przodu. Każdy, nawet najlepszy pracownik, prędzej czy później będzie wymagał szkoleń kadrowych przygotowujących go do zmian przepisów.

Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia kadrowe

Previous ArticleNext Article