Zużyte, uszkodzone lub niedopasowane do pogody opony, zwiększają ryzyko wypadku lub kolizji, których skutki mogą być tragiczne. Dlatego ważne jest, aby zawsze jeździć na oponach, które znajdują się w dobrym stanie technicznym, o parametrach zalecanych przez producenta pojazdu. Jak je wybrać?
Klasy opon samochodowych
Opony można podzielić na wiele grup, biorąc pod uwagę zróżnicowane kryteria. Najczęściej dzieli się je na opony całoroczne, letnie i zimowe. Nie tylko z nazwy są to opony przeznaczone na dany sezon, ponieważ wykonano je z innej mieszanki gumowej, która zachowuje się w specyficzny sposób na drodze w czasie mrozów czy pięknej, słonecznej pogody i przy wysokich temperaturach. Zimą opony zimowe nie twardnieją, przez co zapewniają krótsza drogę hamowania, a ich budowa bieżnika, złożona z licznych lamelek, daje większą przyczepność do drogi. Z kolei opony letnie zachowują doskonałe parametry jezdne w czasie atrakcyjnej pogody, gdy temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej 7 stopni Celsjusza.
Z uwagi na cenę i producenta opony przeznaczone do samochodów osobowych można także podzielić na trzy klasy: wyższą, średnią i ekonomiczną.
Najwyższej klasy opony premium są przeznaczone dla najbardziej wymagających kierowców i zaprojektowano je z myślą o tym, aby zachowywały się dobrze niezależnie od sytuacji. Są produkowane przez takie marki jak Continental, Pirelli, Bridgestone czy Michelin. Należą do najważniejszego segmentu opon, w którym dokonywane są ogromne inwestycje, prowadzona jest działalność rozwojowa i innowacyjna.
Średnia klasa opon jest kompromisem pomiędzy funkcjonalnością, a wytrzymałością i trwałością opony. Oznacza ona produkty dobre jakościowo, w stosunkowo niskiej cenie. Takie opony produkują Fulda, Firestone czy Kleber. Są przeznaczone do wszystkich typów pojazdów, niezależnie od tego, czy poruszają się po drogach miejskich, czy na długich trasach.
Opony klasy ekonomicznej produkują najtańsze marki, np. Dębica, Dayton czy Barum. W ich produkcji są wykorzystywane sprawdzone technologie, a wzór bieżnika jest standardowy. Akcent kładzie się w ich przypadku na funkcjonalność. Najlepiej zachowują się one w warunkach miejskich, przy samochodach niższej lub średniej klasy, których właściciele szukają przyzwoitych opon w niskiej cenie.
Gdzie kupować opony?
Opony można kupić w sklepie motoryzacyjnym, z warsztatu wulkanizacyjnego, od handlarzy niezależnych, a także ze sklepu internetowego. Warto korzystać z organizowanych okresowo promocji. Przy czym zwykle wyprzedaż opon letnich jest organizowana pod koniec sezonu letniego lub zimą, a opon zimowych – latem lub pod koniec zimy. Trzeba więc mieć gdzie składować nowokupione opony, aby nie uległy degradacji i miały założone przez producenta właściwości jezdne. Najlepiej skorzystać z oferty na składowanie opon w warsztacie wulkanizacyjnym, gdzie ekspert zadba o prawidłowe ułożenie kompletu ogumienia i jego zabezpieczenie. Dzięki temu przy zmianie opon będziemy mieli pewność, że są one w nienaruszonym stanie.