Dom i Wnętrze

Jak wybrać prześcieradło?

Wydawać by się mogło, że wybór prześcieradła nie powinien być specjalnie problematyczny. Prawda jest jednak trochę inne. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, żeby później nie żałować swojego zakupu.

Wyśpij się na zdrowie

W łóżku spędzamy spory odsetek naszego życia, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy odpowiedniej ilości snu. Warto więc zadbać o komfort nocnego odpoczynku i wybrać prześcieradło, które nam w tym pomoże.

Rodzaje prześcieradeł, czyli jak wybrać rozmiar

Rozmiar prześcieradła wybieramy uwzględniając wymiary materaca. Ale uwaga! Jeśli nasz materac ma więcej niż 15 centymetrów wysokości, musimy kupić prześcieradło o rozmiar większe. W przeciwnym wypadku nie obejmie materaca we właściwy sposób i będzie się podwijać.

Frotte, jersey i satyna, czyli kilka słów o materiałach

Prześcieradła jersey wykonuje się z cienkich włókien bawełnianych. Nie wymagają one prasowania, są gładkie i miłe w dotyku, a przy okazji na długo zachowują kolory. Frotte to tkanina bawełniana z okrywą pętelkową, która odpowiada za charakterystyczną fakturę. Prześcieradła frotte są puszyste i przyjemne w dotyku, ale uwaga – tylko jeśli są dobrej jakości, te słabej mogą być chropowate i szybko tracą na puszystości. Natomiast satyna jest o tyle specyficznym materiałem, że albo się ją kocha, albo się jej nie znosi. Jej fani podkreślają elegancję i wyjątkowy połysk, a przeciwnicy narzekają na śliską fakturę, chłód w dotyku i tendencję do podwijania się.

Z gumką czy bez?

Prześcieradła z gumką nie są tak popularne, jak te tradycyjne – przynajmniej jeszcze nie są. Prześcieradła z wszytą gumką są zdecydowanie praktyczniejsze – nie przesuwają się na łóżku i nie marszczą. Jedyną ich wadą jest, że nie wykonuje ich się ze wszystkich materiałów.

Tego koniecznie unikaj

Nie kupuj prześcieradeł, które są szorstkie w dotyku, bo mogą podrażniać skórę. Unikaj też sztucznych materiałów – to prosty sposób na brak komfortu. Sztuczne prześcieradła nie tylko mają tendencję do nadmiernego grzania organizmu, ale także nie radzą sobie z potem i wilgocią tak dobrze, jak te wykonane z naturalnych materiałów, co znacząco obniża jakość nocnego odpoczynku. Unikaj ich więc za wszelką cenę.

Odwiedź sklep modnaposciel.pl i znajdź prześcieradło idealne dla ciebie!

Previous ArticleNext Article