Motoryzacja

Lakierujemy felgi aluminiowe w domowym garażu?

Profesjonalne lakierowanie felg aluminiowych jest dość drogie – w przypadku kompletu felg musimy liczyć się z wydatkiem minimum 100 złotych za jedną felgę w rozmiarze 15 cali, a cena ta rośnie każdorazowo wraz ze zwiększeniem średnicy felgi. Czy możliwe jest samodzielne polakierowanie felg aluminiowych w domowym garażu?

Lakier do felg

W sklepach motoryzacyjnych oraz w mieszalniach lakierów znajdziemy taki specyfik jak lakier do felg w sprayu. Już na samym początku warto wspomnieć, że jeżeli chcemy w sposób samodzielny i stosunkowo tanio polakierować posiadane felgi aluminiowe, to warto rozglądać się tylko za tego typu lakierem. Co prawda bardzo często sprzedawcy namawiają swoich klientów do zastosowania zwykłych lakierów akrylowych, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to dobry wybór – z początku będzie wydawało nam się, że powłoka lakiernicza jest taka sama, jednak po kilku tygodniach użytkowania dostrzeżemy różnicę na korzyść lakierów do felg. Trzeba pamiętać o tym, że lakiery do felg są dedykowane do tego typu zastosowań i tym samym zawierają więcej substancji mających zwiększyć ich przyczepność do aluminiowego podłoża, które samo w sobie jest trudnym materiałem do malowania – zwykłe farby nie trzymają się go zbyt dobrze i nie kryją go jednolicie.

Lakier do felg – ile to kosztuje?

Dobry lakier do felg aluminiowych kupimy już w okolicach kilkunastu złotych za puszkę farby o pojemności 500 mililitrów. Przy wprawnej ręce i dobrze przygotowanych felgach pod malowanie jesteśmy w stanie pomalować cały komplet przy użyciu dwóch puszek lakieru. Dla bezpieczeństwa warto jednak założyć, że będą nam do tego potrzebne trzy puszki farby, aby w czasie pracy nie stresować się tym, że zabraknie nam lakieru i pewne miejsca na felgach będą źle przykryte farbą.

Cena całości?

Należy jednak pamiętać, że koszt lakieru w sprayu to nie jedyne koszty, które jesteśmy zmuszeni ponieść w związku z lakierowaniem felg w domowych garażu – musimy zaopatrzyć się również w odpowiednie papiery ścierne (gradacja papierów ściernych w zależności od stanu i kondycji poprzedniej warstwy lakierniczej – w większości przypadków wystarczy tylko jej delikatne zmatowienie bez przecierania się do samej powierzchni aluminium), klocek szlifierski (nie jest polecane matowienie felg przy użyciu samej ręki i papieru ściernego, gdyż może się to wiązać z powstającymi „górami i dolinami” na powierzchni felg, które uwidocznią się dopiero po lakierowaniu) oraz w odtłuszczacz silikonowy (również kilkanaście złotych w sklepie lakierniczym).

Samodzielnie w garażu?

Odpowiadając zatem na pytanie postawiona na początku artykułu należy wskazać, że samodzielne polakierowanie felg aluminiowych jest jak najbardziej w zasięgu każdego z nas. Do samodzielnego lakierowania felg potrzebujemy tylko odpowiedniego lakieru do felg, postępowania zgodnie z zaleceniami producenta danego lakieru oraz własnej pracy i przyłożenia się od niej. Pamiętajmy o tym, że to od przygotowania powierzchni felg zależy niemal cały efekt końcowy i warto zadbać o felgi już na tym początkowym etapie. Co prawda każdego roku można zaczynać cały proces od początku, ale czy jest sens robienia sobie dodatkowej pracy, jeżeli tylko nie będziemy chcieli ponownie zmieniać koloru naszych felg?

Lakier do felg dostępny jest w sklepie Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article