Motoryzacja

Opłata OC po terminie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC powinno być opłacane regularnie – zdecydowana większość posiadaczy pojazdów mechanicznych wybiera opcję rocznej polisy, która odnawia się automatycznie. Konieczne jest jedynie jej podpisanie. Co w przypadku, kiedy zapomnimy o opłaceniu OC? Czy możliwa jest opłata OC po terminie?

Jak wygląda opłata OC po terminie?

Wiele jest przyczyn, przez które możemy zapomnieć zapłacić o OC – brak przypomnienia w kalendarzu, nadmiar spraw do załatwienia na głowie. Czy opłata OC po terminie będzie wiązać się dla nas z nieprzyjemnościami? W większości przypadków nie – o ile tylko szybko zorientujemy się w zaistniałym problemie i uregulujemy zaległość. Przyjęło się, że wraz z podpisaniem polisy uiszczamy opłatę za nią. Okazuje się jednak, że nie musi być tor regułą i różne towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące opłaty. Mogą one wymagać wpłaty w dniu podpisania umowy, ale też opłaty najpóźniej w dniu rozpoczęcia polisy czy też w ciągu 7 dni od momentu obowiązywania polisy. Możliwości jest zatem kilka. Kiedy zorientujemy się, że OC nie zostało opłacone, przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę. Koniecznie skontaktujmy się ze swoim ubezpieczycielem, wyjaśniając sprawę. W większości przypadków opłata OC po terminie jest możliwa bez żadnych przykrych konsekwencji.

Opłata OC po terminie – kiedy zgłasza się do nas ubezpieczyciel

Sprawa nieopłaconego OC robi się paląca, kiedy brak wpłaty zauważa sam ubezpieczyciel i zgłasza się do nas. Wtedy musimy nie tylko opłacić OC, ale nierzadko też – odsetki. Jeśli i ten sposób nie zadziała, ubezpieczyciel może wykorzystać windykację. Nieopłacona, ale podpisana polisa OC działa, więc w przypadku kolizji to polisa standardowo pokryje wszelkie szkody. W tym konkretnym przypadku ubezpieczyciel zgłosi się jednak do ubezpieczonego po zwrot kosztów.

 

 

Previous ArticleNext Article