Dom i Wnętrze

Przycinanie i drutowanie drzewek bonsai

Sztuka uprawiania drzewek bonsai jest nieodzownym elementem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu, w tym przede wszystkim Japonii. W ostatnich latach zyskała ona jednak szerokie grono zwolenników zamieszkujących inne rejony świata, w tym również w Polsce. Technika systematycznego formowania i prawidłowego przycinania drzewka tak było ono miniaturą roślin występujących w naturze wymaga niezwykłej staranności, dokładności i cierpliwości.

Drzewko bonsai, przycinanie

Podczas całego okresu wegetacyjnego rośliny wymagane jest systematyczne przycinanie jej rosnących pędów. Zapobiega to ich nadmiernemu wzrostowi przy braku obfitego ulistnienia. Cięcie rośliny powoduje zagęszczenie jej pokroju w postaci młodych drobnych odgałęzień pokrytych dużą ilością liści. Usuwanie zbędnych części drzewka bonsai można wykonywać samymi dłońmi lub z użyciem niedużych nożyc. Ten pierwszy ze sposobów jest mniej inwazyjny i nie powoduje brązownia i usychania końców rośliny. W przypadku kompozycji bonsai dąży się do nadania jej idealnego kształtu możliwie zbliżonego do naturalnego okazałego drzewa. Cechą istotną jest znajdowanie się grubych korzeni ponad warstwą ziemi, które powinny tworzyć solidną podporę dla rośliny oraz nadawać jej charakterystyczny wygląd.

Drzewko bonsai, drutowanie

W celu nadania roślinie pożądanego pokroju bardzo często wykorzystuje się drut. Dzięki niemu możliwe jest ukierunkowanie wzrostu poszczególnych drobnych gałęzi oraz pnia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rośliny te są zazwyczaj odchylone od pionu. Poprzez zastosowanie drutownia uformowana roślina nie powraca do wyjściowego pokroju. Z czasem wraz z narastaniem nowych części roślin dochodzi do utrwalenia kształtu a drut przestaje być potrzebny. Podczas drutowania rośliny należy zachować szczególną uwagę na to aby jej nie uszkodzić. Wszystkie czynności powinny być wykonywane delikatnie i stopniowo tak, aby nie doszło do złamania pędu. Wykorzystywany drut powinien być dość elastyczny żeby można mu było nadać odpowiedni kształt oraz odporny na rdzę. Drutowanie rozpoczyna się od najgrubszych gałęzi i stopniowo przechodzi do drobniejszych. Drut powinien dobrze przylegać do rośliny ale nie zachodzić na siebie, co mogłoby spowodować utrudniony wzrost rośliny i przepływ substancji odżywczych, a w konsekwencji jej obumieranie. Należy również na bieżąco upewniać się, że nie dochodzi do wrastania drutu w tkanki rośliny. W przypadku roślin iglastych formowanie zajmuje około roku, natomiast w przypadku roślin liściastych o połowę krócej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Previous ArticleNext Article
poken.pl https://www.swidnik.pl/ubezpieczenie-samochodu-w-polsce-kompleksowy-przewodnik-dla-kierowcow/ https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/