Motoryzacja

Oszczędzanie paliwa – sprawdzone sposoby zmniejszania spalania

Wysokie ceny paliw sprawiają, że coraz więcej osób szuka różnych metod oszczędzania. Jedni decydują się na montaż instalacji gazowych, a inni zwracają uwagę na swoją technikę jazdy. Okazuje się, że sporo paliwa można zaoszczędzić poprzez spokojną jazdę, ale nie bez znaczenia są również nowoczesne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne stosowane w pojazdach.

 

Większość producentów pojazdów kładzie duży nacisk na zmniejszone zużycie paliwa w produkowanych przez nich samochodach. Nic w tym dziwnego, ponieważ większość ludzi poszukuje samochodów oszczędnych, które nie spalają zbyt wiele paliwa i nie generują ogromnych kosztów w tym zakresie. W wielu markach pojazdów stosowane są specjalne, nowoczesne technologie ograniczające poziom spalania. Przykładem są silniki TSI Skody, które charakteryzują się niską pojemnością, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej mocy i zachowaniu rozsądnego poziomu spalania paliwa. Takie jednostki napędowe są ekologiczne, wydajne napędowo, a także nie za ciężkie i ekonomiczne.

Różne metody obniżania poziomu spalania paliwa

 

Oprócz wspomnianych wyżej małych, ale dynamicznych silników, producenci pojazdów stosują wiele innych technologii zmniejszających ilość spalanego paliwa. Godny uwagi jest system start/stop, dzięki któremu można wyłączać silnik podczas postoju na światłach lub w korkach. System ten automatycznie uruchomi jednostkę napędową po wciśnięciu pedału sprzęgła lub puszczeniu hamulca (w automatach). W porze zimowej system sam zdecyduje czy silnik należy wyłączyć. Chodzi tutaj o ogrzewanie wnętrza pojazdu oraz o rozgrzanie samego silnika.

 

Kolejnymi technologiami wpływającymi pozytywnie na zmniejszenie poziomu spalania paliwa są dwusprzęgłowe automatyczne skrzynie biegów typu DSG. Działają one w trybie automatycznym, ale pozwalają również na ręczne przełączanie biegów. Posiadają one dwa sprzęgła (jedno do biegów nieparzystych, a drugie do parzystych). Skrzynie takie pracują w sposób zapewniający stałe przygotowanie wyższego biegu. Dzięki temu silnik zapewnia bardzo dobre przyspieszenie, płynność pracy oraz działanie w optymalnym zakresie momentu obrotowego, a to z kolei przyczynia się do zmniejszonego spalania paliwa.

Odpowiednia technika jazdy i nawyki kierowcy są również ważne

 

Same technologie mają duży wpływ na obniżenie poziomu spalania paliwa, ale istotne jest również zachowanie samego kierowcy. Warto pamiętać, aby nie rozgrzewać zbyt długo silnika na wolnych obrotach po jego porannym uruchomieniu, ponieważ rozgrzeje się szybciej podczas jazdy. Korzystanie ze zbyt wielu odbiorników prądu w porze zimowej może również spowodować drastyczny wzrost zużycia paliwa.

 

Jeśli chodzi o technikę jazdy to należy unikać gwałtownego niepotrzebnego przyspieszania i hamowania. O wiele lepiej jest zapewnić płynną jazdę. Przy dojeździe do skrzyżowania należy odpowiednio szybciej zwolnić pedał gazu. Warto też zadbać o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach. Jeśli jest zbyt niskie to opory toczenia będą wyższe, a to przełoży się nie tylko na większe zużycie paliwa, ale również samych opon.

Artykuł powstał we współpracy z kierownikiem serwisu: https://autogazwarszawa.pl

Previous ArticleNext Article