Technologia

Planujesz kupno aparatu? Zobacz, czym różni się lustrzanka od bezlusterkowca, i wybierz model dla siebie

Przymierzasz się do zakupu profesjonalnego aparatu fotograficznego? Zarówno współczesne lustrzanki, jak i bezlusterkowce oferują użytkownikom możliwości, których próżno szukać w popularnych kompaktach czy aparatach wbudowanych w smartfony. Wykonywane nimi zdjęcia cechuje podobna wysoka jakość, natomiast diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Sprawdź, czym różnią się lustrzanka i bezlusterkowiec, by wybrać model dla siebie.

W tym artykule wyjaśniamy:

  • Jak wyglądają współczesne lustrzanki cyfrowe?
  • Jakie atuty mają bezlusterkowce i dlaczego ten segment rynku się rozrasta?
  • Jak wybrać aparat odpowiedni do swoich potrzeb?

Czym charakteryzuje się lustrzanka?

Mówisz „fotograf” – myślisz „lustrzanka”. Jeszcze do niedawna każdy, kto chciał na poważnie zajmować się fotografią, miał tylko jedno wyjście – zainwestować w aparat, którego konstrukcja bazowała na lustrze. Do tej pory wielu profesjonalistów nie uznaje innych aparatów, a tzw. bezlusterkowce traktuje jak zabawki dla amatorów. Lustrzanka zawdzięcza swoją nazwę temu, że wewnątrz znajduje się lustro, od którego odbija się światło wpadające przez obiektyw. Następnie trafia ono na matówkę i pryzmat (w droższych aparatach) lub zestaw luster (w tańszych), skąd kierowane jest do wizjera. Podczas robienia zdjęcia lustro unosi się na ustawiony czas ekspozycji, a światło pada na matrycę.

Ze względu na taką konstrukcję lustrzanki cyfrowe to aparaty sporego kalibru – z reguły sam korpus z akumulatorem waży co najmniej pół kilograma, a do tego dochodzą jeszcze wymienne obiektywy i akcesoria, takie jak np. lampa błyskowa.

Poszczególne grupy lustrzanek różnią się między sobą wielkością matryc. W tzw. aparatach pełnoklatkowych (najwyższa półka cenowa i łakomy kąsek dla każdego pasjonata fotografii) matryca ma rozmiar odpowiadający negatywowi 35 mm z dawnych lustrzanek analogowych. Mniejsze matryce są oznaczone symbolami APS-C oraz APS-H, a najmniejsze to tzw. matryce cztery trzecie.

Co to jest bezlusterkowiec?

Pierwszy aparat bezlusterkowy, zwany potocznie bezlusterkowcem, ujrzał światło dzienne w 2008 roku. Od tego czasu producenci robią wszystko, by stać się skuteczną konkurencją dla flagowych wytwórców lustrzanek, dlatego ten segment rynku gwałtownie się rozrasta. Obecne technologie są już na tyle doskonałe, że często nie sposób odróżnić jakości zdjęć wykonanych tradycyjną lustrzanką i bezlusterkowcem. Również profesjonalni fotografowie coraz chętniej sięgają po tego typu aparaty.

W bezlusterkowcu całą mechanikę układu optycznego z wizjerem, lustrem, matówką i pryzmatem zastąpiono prostszym rozwiązaniem, tzn. obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę. Dzięki temu gabaryty tych aparatów są bliższe kompaktom, natomiast w odróżnieniu od nich bezlusterkowce mają wymienną optykę – dlatego też mogą spokojnie stawać w szranki z profesjonalnymi lustrzankami.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – jak dobrać aparat do swoich potrzeb?

Osobę, która szuka swojego pierwszego aparatu fotograficznego, spór pomiędzy zwolennikami lustrzanek i bezlusterkowców może przyprawić o zawrót głowy. To dyskusja o temperaturze mniej więcej takiej jak między fanami Windowsa i Maca – i podobnie jak w wypadku systemów operacyjnych, tak i tutaj trudno o jakiekolwiek jednoznaczne rozstrzygnięcie. Wybór zależy od przeznaczenia aparatu i osobistych preferencji użytkownika.

Za lustrzanką przemawia fakt, że to technologia funkcjonująca od wielu lat, a zatem po pierwsze jest nieco tańsza (przed podjęciem decyzji o rodzaju aparatu warto porównać choćby ceny obiektywów), a po drugie rynek wtórny zdążył się w jej wypadku znacznie bardziej rozwinąć.

Do argumentów niezaprzeczalnie przemawiających za bezlusterkowcami należą z kolei waga aparatu i wygoda użytkowania. To sprzęt, który bez wahania można zabrać ze sobą na wyjazd, bo nie obciąży zanadto ani bagażu podręcznego do samolotu, ani kręgosłupa podczas całego dnia zwiedzania. Jest też bardziej dyskretny i nie onieśmiela fotografowanych ludzi tak jak wielka lustrzanka – z tego powodu świetnie sprawdza się w fotografii ulicznej i reportażowej.

Szukasz lekkiego i poręcznego sprzętu do fotografowania, ale nie wiesz konkretnie, jaki aparat bezlusterkowy kupić? Zajrzyj na Allegro, gdzie znajdziesz duży wybór modeli bezlusterkowców z różnych półek cenowych.

Previous ArticleNext Article