Technologia

System SCADA- co warto o nim wiedzieć?

Automatyzacja produkcji to nie tylko zakup odpowiednich maszyn i urządzeń. By czerpać pełne korzyści z automatyzacji produkcji potrzebne są systemy komputerowe, które pomogą nadzorować i zarządzać procesem produkcyjnym. Do takich systemów należy SCADA. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego systemu.

Czym jest system SCADA?

SCADA to skrót od angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition, jest to system komputerowy, którego celem jest zwiększenie wydajności produkcji, nie tylko dzięki możliwości zarządzania i monitorowania wielu urządzeń z jednego miejsca. System SCADA można też ustawić w ten sposób, by w wybranych sytuacjach zmieniał ustawienia automatycznie.

SCADA nie tylko zbiera informacje z maszyn i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym. Wszystkie parametry są też przez nia oodpowiednio wizualizowane, i to w zakresie danych bieżących, jak i danych historycznych.

Miejsce systemu SCADA w procesie produkcyjnym

SCADA ma zwiększać efektywność produkcji, co możliwe jest tylko, gdy jednocześnie będzie zbierać informację oraz będzie miała możliwość wpływać na działanie poszczególnych urządzeń. Dlatego SCADA zwykle umiejscowiona jest gdzieś pomiędzy urządzeniami pomiarowymi, sterownikiem PLC a operatorem.

System SCADA wspomaga pracę na wielu płaszczyznach. Po pierwsze zbiera dane z urządzeń pomiarowych i wykonawczych. Po drugie SCADA współpracuje ze sterownikami PLC, czyli sterownikami odpowiedzialnymi za ustawienie właściwych parametrów urządzeń produkcyjnych. Po trzecie SCADA komunikuje się z operatorem, który w jednym miejscu może ustalać poszczególne parametry pracy różnych urządzeń. Użytkownik może sterować parametrami produkcyjnymi zarówno w trybie ręcznym, czy awaryjnym. Do tego SCADA wizualizacje różne parametry pracy zarówno urządzeń, jak i ludzi co pozwala łatwiej podejmować właściwe decyzje.

Gdzie stosuje się SCADA?

Choć SCADA to system przede wszystkim produkcyjny, z jego zastosowaniem można też się spotkać w automatyce budynkowej, a nawet ekologii.

O zastosowaniu systemu SCADA nie decyduje ani wielkość, ani rodzaj produkcji, a potrzeby użytkowników. SCADA pracuje wielowymiarowo, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zbieranie danych, nadzór, alarmowanie i jednocześnie kontrola całego procesu.

Główną zaletą systemu SCADA jest możliwość nie tylko zbierania danych z różnych urządzeń i ich wielopoziomowej wizualizacji. Kluczowe bywa to, że SCADA ma możliwość archiwizowania danych i współpraca z zewnętrznymi bazami danych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Previous ArticleNext Article