Bateria łazienkowa jest zaworem regulującym uwalnianie cieczy. Woda do kąpieli, zlewozmywaków i umywalek może być dostarczana przez oddzielne gorące i zimne zawory; ten układ jest powszechny w starszych instalacjach, w szczególności w toaletach,sanitariatach i pomieszczeniach użyteczności publicznej czy pralniach. W kuchniach i łazienkach często stosuje się zawory mieszające. W tym przypadku gorąca i zimna woda z dwóch zaworów miesza się przed osiągnięciem wylotu, umożliwiając wypływ wody w dowolnej temperaturze pomiędzy ciepłym i zimnym źródłem wody.
Konstrukcja baterii łazienkowych
W przypadku wanien i natrysków, baterie łazienkowe mieszające często zawierają pewien rodzaj funkcji równoważenia ciśnienia, dzięki czemu na gorący i zimny stosunek mieszanki nie będą miały wpływ przejściowe zmiany ciśnienia jednego lub drugiego typu dostawy. Pomaga to uniknąć oparzeń lub niewygodnego chłodzenia w miarę wystąpienia innych obciążeń wody (takich jak spłukiwanie toalety). Zamiast dwóch oddzielnych baterii łazienkowych, zawory mieszające często używają pojedynczego, bardziej złożonego, zaworu sterowanego pojedynczym uchwytem (mieszalnik jednokierunkowy). Rączka porusza się w górę i w dół, aby kontrolować ilość wody i z boku na bok, aby kontrolować temperaturę wody. W wielu krajach przepisy dotyczące wody wymagają podwójnego zaworu zwrotnego, który jest bardzo często wbudowany w korpus kranu.
Termostatyczne zawory mieszające
Najnowocześniejsze stosowane rozwiązania to termostatyczne zawory mieszające, które wykonują to za pomocą wbudowanego termostatu i mogą być mechaniczne lub elektroniczne. Istnieją również baterie z kolorowymi diodami LED, które pokazują temperaturę wody. Większość baterii łazienkowych w domach jest podłączonych do wału zaworu i mocowana za pomocą śruby. W większości komercyjnych i przemysłowych zastosowań są one wyposażone w wyjmowany klucz zwany kluczem ślizgowym, który ma kwadratowy kołek. Klucz ten może być usunięty, aby zapobiec przypadkowemu włączeniu się wody. Baterie łazienkowe są normalnie podłączane do zasilania wodą za pomocą łącznika kranowego, który jest przymocowany do końca przewodu wodnego za pomocą łączników lutowniczych lub zaciskowych i ma dużą nakrętkę do wkręcania gwintowanej końcówki kranu. Stosuje się podkładkę z włókna (która rozciąga się na mokro, pomagając w uszczelnieniu) pomiędzy łącznikiem a końcówką.
Zapraszam po więcej informacji na stronę baterie łazienkowe.