Biznes

Kto musi korzystać z kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne to obowiązkowe wyposażenie każdej firmy świadczącej konkretne usługi. Kasy znajdziemy zarówno w lokalach usługowych takich jak restauracje, ale też w dużych firmach przewozowych, przedsiębiorstwach przemysłowych. Słowem: każda firma zarejestrowana w urzędach statystycznych oraz urzędach skarbowych powinna posiadać kasy fiskalne mobilne. W Polsce kasy fiskalne stanowią źródło naliczania podatku VAT. Kasy fiskalne posiadają pamięć fiskalną. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest nakładany na każdego przedsiębiorcę, którego przychody przekroczyły graniczną wartość określoną przez Ministerstwo Finansów.

Kasy fiskalne wydają rachunki, które stanowią jeden z obowiązkowych elementów podstawy reklamacyjnej. Paragon wraz z ceną świadczy o dokonaniu konkretnego zakupu czy skorzystaniu z usługi.

Gdzie wykorzystywana są kasy fiskalne i kto z nich musi korzystać?

Kasy fiskalne, jak napisane zostało wyżej, muszą być obsługiwane przez osoby upoważnione do wystawiania rachunków oraz pobierania należności za produkt czy usługę. Niezwykle ważne jest, aby kasa fiskalna była prawidłowo obsługiwana. Do osób najczęściej obsługujących kasy fiskalne zalicza się kelnerów – poza zbieraniem i podawaniem posiłków ich zadaniem jest również wystawianie rachunków oraz naliczanie należności za usługę. Poza kelnerami z kas fiskalnych w restauracjach korzystać mogą również managerowie lokali. Wiele nowoczesnych kas fiskalnych, wyposażonych w skomplikowane programy dedykowane, umożliwiają nie tylko wystawianie rachunków, ale przede wszystkim tworzenie raportów oraz zestawień. Tak przygotowana kasa fiskalna daje możliwości sprawdzania ilości zamówień w ciągu dnia a nawet stanu magazynowego. Wszystko za sprawą odpowiednio przygotowanych programów do kas.

Kasy w sklepach

Innym miejscem, gdzie przyzwyczajeni jesteśmy do obecności kas fiskalnych to oczywiście wszelkiej maści sklepy. Kupowany towar jest wbijany do systemu, a pełny rachunek otrzymujemy po uiszczeniu zapłaty. W przypadkach dużych sklepów spożywczych powszechnie używa się skomunikowanych z kasą czytników – wszystko po to, aby praca szła sprawniej oraz aby każdy klient został możliwie szybko obsłużony.

Rachunek z kasy fiskalnej zawiera istotne informacje: nazwę sklepu wraz z danymi korespondencyjnymi, nazwę i cenę produktu, stopę podatku oraz kwotę zakupów bez podatku VAT oraz z wliczonym podatkiem.
Więcej informacji: kotrakbis.pl

Previous ArticleNext Article