Dom i Wnętrze

Schody drewniane – charakterystyka i właściwości

Schody są bardzo charakterystycznym i wyrazistym elementem wnętrza. Powinny więc nie tylko spełniać swoją funkcję, ale również posiadać walory estetyczne, być stabilne i bezpieczne. Obecnie najczęściej wybieranym materiałem na schody jest drewno lite. Producenci oferują także inne materiały do ich budowy, jednak drewno jest najbardziej uniwersalne. Doskonale wpasowuje się w tradycyjne oraz nowoczesne wnętrza. Drewno jest symbolem elegancji i funkcjonalności.

Oto zalety drewnianych schodów

Zaletą schodów wykonanych z drewna jest naturalność. Zależnie od upodobań, mogą wyglądać klasycznie lub można eksperymentować z ich wyglądem. Drewno jest materiałem, który można łączyć np. ze szkłem lub metalem. Wybór gatunków drewna jest bardzo bogaty, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem schodów do wystroju naszego domu. Schodami wykonanymi z jasnego drewna można bardzo efektownie rozświetlić ciemne wnętrze. Ciemniejszy odcień podkreśli natomiast charakter wnętrza i pozwoli uwydatnić schody jako jeden z głównych elementów dekoracyjnych domu. Schody drewniane nie bez powodu kojarzą się z przytulnością i ciepłem – nadają one bowiem wnętrzu domowego charakteru. Drewno samo w sobie jest przyjemne i bardzo ciepłe w dotyku, dlatego można bez problemu chodzić po nim boso. Warto pamiętać, iż drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym oraz przyjaznym dla człowieka i środowiska. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja drewna sprawi, że będzie bardzo wytrzymałe i spokojnie wytrzyma kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

Schody drewniane mają również kilka wad

Szlachetne drewno jest stosunkowo drogie w stosunku do innych materiałów, przez co nie wszyscy mogą sobie na taki wybór pozwolić. Wyrób takich schodów może trwać nawet do kilkunastu tygodni, dlatego trzeba odpowiednio wcześnie pomyśleć zanim zdecydujemy się na ich montaż w domu. Warto również dodać, że drewno jest wrażliwe na wilgoć, dlatego takie schody nie nadają się do każdego wnętrza. Drewniane schody wymagają odpowiedniej konserwacji, tak samo zresztą jak inne elementy z tego materiału we wnętrzach.

Producent schodów drewnianych https://www.helta.pl/

Previous ArticleNext Article