Biznes

Szkolenia z windykacji – jak skutecznie ściągać należności?

Windykator to osoba, która puka do naszych drzwi, kiedy mimo zobowiązania się, nie spłacamy zaciągniętego długu. Zadanie, które staje przed windykatorem jest niełatwe: musi wyegzekwować zaległe należności, nie posuwając się do zastraszania czy nękania. W skutecznym ściąganiu długów pomogą mu profesjonalne szkolenia z windykacji.

Kim jest windykator?


Żeby zrozumieć, jak niełatwe zadanie staje przed windykatorem, trzeba najpierw zapoznać się z jego prawami i obowiązkami. Kim właściwie jest windykator i na czym polega jego praca?
Windykator ma ściągnąć z dłużnika zaległe należności. Nie jest jednak ani komornikiem, który może zlicytować jego majątek, ani sędziom, który może go ukarać za niewywiązywanie się z obowiązku spłaty rat. Windykator ma do dyspozycji jedynie rozmowę. To właśnie negocjacjami musi on nakłonić dłużnika do zawarcia ugody i zobowiązania się do spłaty należności, na przykład w mniejszych ratach.

Dlaczego windykacja długów to niełatwe zadanie?


Windykator ma wymagającą, trudną pracę. Dlaczego? Ponieważ nie mogąc stosować metod innych niż rozmowa, musi zmusić dłużnika do tego, by ten podjął się spłaty długu. Windykatorowi nie wolno ani wchodzić do mieszkania dłużnika i oceniać jego statusu majątkowego, ani informować o jego długu sąsiadów czy pracodawcę, ani straszyć dłużnika.
Co więcej, windykator często narażony jest na agresję ze strony dłużnika, który z jakiegoś powodu nie chce podjąć się spłaty długu. Bez względu na okoliczności, windykator zmuszony jest zachować spokój. Nie wolno mu pozwolić sobie na nerwowe reakcje, próby straszenia czy zachowanie, które mogłoby zostać odebrane jako nękanie.
Mogąc jedynie negocjować, windykator musi przekonać dłużnika, że powinien podjąć się spłaty należności, a następnie dopilnować, żeby ten rzeczywiście to robił.

Szkolenia z windykacji – nauka skutecznych negocjacji


Ponieważ windykacja długów to naprawdę niełatwe zadanie, dla kandydatów do tego zawodu organizowane są specjalistyczne szkolenia z windykacji należności.
Na takim kursie przyszli windykatorzy uczą się, jak skutecznie negocjować i osiągać cel: nakłonić dłużnika do spłaty długu. Poznają też metody radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami, które mogą im się przydarzyć w pracy windykatora.
Takie szkolenie z windykacji to doskonała metoda na to, żeby lepiej radzić sobie z zawodowymi obowiązkami i zostać skutecznym windykatorem.

Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia z windykacji

Previous ArticleNext Article