Kreatyna to najbardziej znany suplement stosowany przez osoby uprawiające sport, które chcą osiągnąć najlepsze efekty po męczących treningach. To związek chemiczny składający się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny.
Występuje ona w ludzkim organizmie i jest produkowana głównie w wątrobie. Niektóre sporty, wręcz wymagają zwiększonej dawki kreatyny w organizmie, bez niej nie byłoby możliwości tworzyć energii w trakcie niektórych czynności fizycznych. Sprint oraz trening siłowy to główne sporty, które pożytkują najwięcej energii. Nieraz spotykamy się ze stwierdzeniem, że kreatyna jest zapasem w naszych mięśniach, która jest uwalniana w sytuacjach kryzysowych w trakcie treningu. Oprócz zgromadzonej keratyny w mięśniach, możemy sobie ją dodatkowo pobrać z niektórych produktów spożywczych np. w mięsie wieprzowym, wołowym i w rybach (np. łosoś, dorsz, tuńczyk). Jednakże, wszystkie te rodzaje mięs i tak zawierają śladowe ilości kreatyny, a co za tym idzie to głownie stawia się na suplementację kreatyny. Regularne zażywanie środków z kreatyną sprzyja zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni, także zwiększa masę mięśniową. To wszystko skutecznie pomaga sportowcom, aby mogli trenować mocniej, pokonując swoje największe słabości i bariery fizyczne. Kreatyna zmniejsza zakwaszenie organizmu oraz nie gromadzi wody. Bardzo często młode osoby na forach internetowych pytają o skuteczność oraz o bezpieczeństwo stosowania zewnętrznego kreatyny. Od dłuższego bezpieczeństwo suplementacji to kwestia bardzo sporna, nie poparta wynikami naukowymi o negatywnych wskazaniach. Głównie kreatyna nie jest polecana osobom, które chorują na cukrzycę oraz schorzenia związane z układem moczowym. Dawkowanie regularne kreatyny jest bardzo ważne, lekarze sportowi doradzają, aby przyjmować kreatynę w trakcipime śniadania i bezpośrednio po treningu. Zaś w dni beztreningowe w trakcie śniadania i obiadu. Ewentualnie można rozbić spożywanie kreatyny na inne posiłki w ciągu dnia.
Wybierając suplementowaną kreatynę najlepiej stosować pewne środki, czyli monohydrat kreatyny. Zazwyczaj rekomendowana dawka dzienna kreatyny to 5g (przyjmowana np. w 4 kapsułkach).