Dom i Wnętrze

Drewno kontra plastik

Drewno kontra plastik

Budowa domu to wielka, życiowa inwestycja i ekscytujące wyzwanie. Nadając mu wymarzony kształt, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór okien, które będą służyć przez lata. Aby ułatwić ci to trudne zadanie, przyjrzeliśmy się wadom i zaletom ram plastikowych i drewnianych.

Okna drewniane

Okna drewniane są coraz częstszym gościem w polskich domach. Największą wartością drewnianych ram jest niewątpliwie ich wygląd – widoczny układ słojów i naturalna faktura drewna harmonijnie uzupełniają ciepłe wnętrza, nadając im nieco rustykalnego charakteru. Na korzyść drewna gra jego duża odporność na wysokie temperatury i nieco większa szczelność niż ram z tworzywa sztucznego. Trzeba im poświęcić więcej uwagi, gdyż wymagają konserwacji co pięć lub trzy lata, w zależności od powłoki, którą są pokryte. Biorąc pod uwagę koszty zakupu i utrzymania, okna drewniane zdecydowanie bardziej nadszarpną nasz budżet, jednak efekt wizualny jaki zapewniają rekompensuje wydane pieniądze.

Okna plastikowe

Jakie są zalety montażu ram okiennych z tworzywa sztucznego? Po pierwsze, są tańsze. Nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji, więc ponosimy jedynie jednorazowy koszt zakupu. Po drugie, są całkowicie odporne na wilgoć i czynniki chemiczne. Trzecią zaletą jest łatwy montaż. Mimo tego, że okna drewniane zakłada się w bardzo podobny sposób, dużo łatwiej jest znaleźć dobrego fachowca specjalizującego się w montażu okien plastikowych.

Wybór należy do ciebie

Odpowiedź na pytanie jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe, nie jest jednoznaczna. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Musisz zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej funkcjonalne i zadowalające.

Previous ArticleNext Article