Zdrowie i Uroda

Jak działa orteza na opadającą stopę?

Do jednych z najbardziej popularnych schorzeń neurologicznych należy opadająca stopa. Osoba, którą dotknął ten problem, musi korzystać z pomocy rehabilitanta oraz sprzętu, który ułatwi normalne poruszanie się. Najlepsze efekty przynosi noszenie ortezy na opadającą stopę. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego rodzaju, tylko wtedy to urządzenie przyniesie pożądane rezultaty, a noszenie ortezy będzie komfortowe.

Przyczyny opadającej stopy

Korzystanie z ortezy ma ścisły związek z chorobami, które przyczyniają się do opadającej stopy. Należą do nich między innymi następujące schorzenia:

-udar,

-kontuzja rdzenia kręgowego,

-zespół post-polio,

-dystrofia mięśniowa,

-dziecięce porażenie mózgowe,

-rozszczep kręgosłupa,

-neuropatia,

-stwardnienie rozsiane,

-syndrom Guillian-Barre,

-uszkodzenie mózgu.

Orteza na opadającą stopę – jak działa?

Ten sprzęt jest przeznaczony dla osób, które cierpią na słabe zgięcie grzbietowe. Ortezy na opadającą stopępozwalają na zachowanie mobilności i samodzielne funkcjonowanie. Ważne jest również to, że orteza wspomaga podnoszenie stopy w fazie wyprostu ku przodowi. W ten sposób uniemożliwia skierowanie się stopy ku dołowi, dzięki temu chorym osobą nie grozi zahaczenie czubkiem stopy o ziemię.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ortez?

Orteza na opadającą stopę to duży wydatek dlatego najważniejsze jest, to by wybrać trwały materiał. Najlepszym tworzywem jest włókno węglowe, takie ortezy są bardzo komfortowe i lekkie. Trzeba jednak wiedzieć, że to również najdroższa opcja, dlatego wiele osób bardziej zainteresuje się tańszymi materiałami, takimi jak włókno szklane, plastik lub mieszanka wielu tworzyw. Ważne jest też to, że do dyspozycji pacjenta są trzy rodzaje ortez, a mianowicie:

-sztywne,

-półsztywne,

-elastyczne.

Przy wyborze orteza na opadającą stopę należy również zwrócić uwagę na to, czy dobrze spełnia swoje podstawowe funkcje, czyli utrzymuje stawy i grupy mięśni w jednej, stałej pozycji. Dzięki ortezie możliwe jest też odciążenie chorego stawu, a także poprawienie nieprawidłowej pozycji ciała.

Previous ArticleNext Article