Zdrowie i Uroda

Jak przeciwdziałać próchnicy?

Próchnica jest jednym z poważniejszych schorzeń występujących w naszym kraju. Stomatolodzy szacują, że co drugi Polak ma przynajmniej jeden ubytek spowodowany pojawieniem się próchnicy. Skąd bierze się ten problem? Jak skutecznie walczyć z próchnicą? Czy leczenie jest bolesne? Oto krótki poradnik!

Próchnica od podszewki

Próchnica to zmiany występujące początkowo w obrębie szkliwa zęba, które z czasem atakują tkanki głębsze.  Ubytki próchnicowe spowodowane są przez demineralizację szkliwa, powodują zmiękczenie tkanek i zniszczenie zęba. Aby powstała próchnica, konieczne jest wystąpienie w czasie kilku czynników – przede wszystkim jest to obecność płytki nazębnej i bytujących na niej bakterii, jak również zaniedbanie higieny jamy ustnej i dieta bogata w cukry (które są pożywką dla bakterii). Co ważne: nawet niewielkie zmiany możemy dostrzec gołym okiem. Dzięki temu możliwe jest wczesne leczenie, przez co jest ono krótsze, znacznie mniej bolesne i tańsze!
Próchnicę rozpoznamy dość łatwo – są to brunatne zmiany na powierzchni zęba. Wraz z rozrastaniem się zmian próchnica jest coraz bardziej widoczna!

Jak zapobiegać próchnicy?

Podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne odwiedzane gabinetów stomatologicznych. Do szczotkowania zębów po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie wykorzystywać musimy profesjonalne szczoteczki do zębów o twardości włosia dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb.
Dobrym pomysłem jest również wykorzystywanie nici dentystycznych – doskonale usuwają one resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Podobnie działa też płyn do płukania ust, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że skutecznie odświeża oddech.
Aby zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy, konieczne jest także unikanie konkretnych produktów spożywczych, zawierających dużo cukrów. Problemem będą wszelkie słodycze, żelki, landrynki, ale także słodkie, gazowane napoje.
Więcej dowiesz się w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych.
Sprawdź: dentysta Katowice cennik.

Previous ArticleNext Article