Zdrowie i Uroda

Jak wybrać kask narciarski?

Chociaż osoby dorosłe nie muszą nosić kasku w czasie jazdy na nartach, taka inwestycja może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Ochrona głowy przekłada się nie tylko na znacznie większe bezpieczeństwo, ale także stanowi doskonałą osłonę przed zimnem oraz wiatrem. Jak wybrać najlepszy kask narciarski?

Odpowiedni rozmiar?

Bezpieczny i wygodny kask musi być przede wszystkim dobrze dopasowany. Oznacza to, że powinien bez problemu trzymać się na głowie bez konieczności zapinania paska. Przymierzanie najlepiej zacząć od większych rozmiarów, a następnie stopniowo je zmniejszać.

Warto także dać sobie kilka chwil na zastanowienie i podjąć decyzję bez zbytniego pośpiechu. Najlepiej przez kilka minut pochodzić po sklepie w wybranym kasku narciarskim. W ten sposób uda się sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie występuje zbyt duży nacisk. Jeśli pojawi się ból, oznacza to, że model jest źle dobrany. Trzeba pamiętać, że w przypadku dobierania kasku narciarskiego znaczenie ma nie tylko jego rozmiar, ale także idealne dopasowanie do kształtu głowy.

Wygodne zapięcie

Dobry kask narciarski musi być wyposażony w praktyczny pasek pod brodą najlepiej ze specjalną miękką wyściółką. Pasek powinien dobrze zabezpieczać kask przed zsunięciem się z głowy w czasie bardziej gwałtownych ruchów, ale jednocześnie musi zapewniać wygodę. Nie może przeszkadzać w swobodnym oddychaniu, poruszaniu się, czy przełykaniu. Warto także zwrócić uwagę na zapięcie paska. W czasie jazdy nie raz trzeba będzie zapiąć je w rękawicach, przy silnym wietrze lub przemarzniętymi dłońmi. Dlatego powinno być stosunkowo łatwe do zapięcia także w trudnych warunkach.

Dobieranie gogli

Gogle muszą być dopasowane do wybranego kasku przede wszystkim pod względem kształtu. Między goglami, a kaskiem narciarskim powinna być jedynie niewielka przerwa. Dzięki temu oczy, a także zatoki i czoło będą bardzo dobrze zabezpieczone przed nieprzyjemnym działaniem mrozu oraz wiatru. Odpowiednie dopasowanie zapewni także wygodę w czasie jazdy.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

W czasie wybierania kasku narciarskiego warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych szczegółów. Ochronna wyściółka powinna pokrywać wnętrze kasku, ale także zapięcie. Jednocześnie możliwe powinno być zdjęcie materiału, co umożliwi systematyczne pranie. Inną istotną kwestią są również szczeliny wentylacyjne. Najlepiej zdecydować się na kask, który będzie miał możliwość indywidualnej regulacji wszystkich szczelin, w tym również całkowitego zamknięcia. Takie rozwiązanie okaże się bardzo przydatne głównie przy wyjątkowo silnym wietrze i bardzo niskich temperaturach.

Estetyka

Dla części osób ważny będzie także to jak wygląda wybrany kask narciarski. Na szczęście pod tym względem wybór różnych modeli jest bardzo duży. Na rynku można znaleźć również kaski z typowo kobiecym wzornictwem, męskie lub unisex. Dlatego znalezienie kasku narciarskiego, który będzie jednocześnie bezpieczny, wygodny, estetyczny i dopasowany do pozostałych elementów stroju, nie powinno stanowić większego problemu.

Na pewno wiele osób będzie zwracało także uwagę na cenę. Pod tym względem jednak nie warto iść na kompromisy. W końcu wybór będzie miał wpływ na komfort jazdy, a także na bezpieczeństwo na stoku. Dzięki dobremu kaskowi można znacznie zmniejszyć ryzyko poważnego urazu w razie wypadku w trakcie jazdy.

Previous ArticleNext Article