Ciekawe

Jakie zastosowanie mają czujniki magnetyczne?

Nowoczesne czujniki magnetyczne są bardzo ważnym elementem różnorodnych układów automatyki, czy też sterowania. Oryginalne sensory tego typu wykorzystywane są przede wszystkim w instalacjach przemysłowych, gdzie na pierwszym miejscu stawia się na dużą niezawodność.

Gdzie wykorzystywany jest czujnik magnetyczny?

Czujniki magnetyczne wykorzystywane są głównie do wykrywania obecności w układach automatyki i zabezpieczeń. Najprostsze czujniki od wielu lat można spotkać w popularnych systemach alarmowych. Nowoczesne czujniki oparte na zaawansowanych technologiach oferują zdecydowanie szerszą gamę możliwości.

Najlepsze czujniki magnetyczne od renomowanych producentów umożliwiają śledzenie wybranych obiektów nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Magnetyczne czujniki są w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla czujników optycznych i indukcyjnych.

Jakie są najpopularniejsze czujniki magnetyczne?

Największym zainteresowaniem w przemyśle cieszą się magnetyczne czujniki kąta. Są to bardzo precyzyjne i niesłychanie solidne urządzenia, których mechanizm działania oparty jest na efekcie Hall’a, czy też na obwodach magneto-rezystywnych. Najlepsze czujniki tego typu mogą pochwalić się maksymalną prędkością detekcji nawet do 20 000 pomiarów na sekundę. Jest to bardzo dobry wynik zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku.

Wyróżnić można także nowoczesne czujniki magnetyczne IFM, czujniki zbliżeniowe i specjalne czujniki do cylindrów. Niezawodne czujniki pola magnetycznego do siłowników wykorzystywane są przede wszystkim do kontrolowania aktualnej pozycji tłoka w cylindrach.

Jakie największe zalety?

Największym atutem czujników magnetycznych jest zdecydowanie większa strefa zadziałania zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę zwykłe czujnik indukcyjne. Warto wspomnieć także o tym, że pole magnetyczne przenika przez materiały niemagnetyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o stali nierdzewnej, drewnie, aluminium i różnorodnych tworzywach. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że magnetyczny czujnik sprawdzi się nawet w strefach, gdzie dominują niekorzystne parametry otoczenia.

Największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne czujniki do popularnych siłowników hydraulicznych i pneumatycznych. Czujniki w tego typu urządzeniach montowane są na specjalnym korpusie siłownika. Dzięki obudowie można znacząco zwiększyć wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Olbrzymia popularność magnetycznych czujników wynika także z ich bardzo atrakcyjnej ceny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki magnetyczne.

Previous ArticleNext Article