Dom i Wnętrze

Klasycznie czy nowocześnie – jaki styl wybrać do domu

Urządzanie domu to dość skomplikowany i niełatwy proces. Należy wziąć pod uwagę zarówno sprawy praktyczne jak i argumenty estetyczne. Jeśli mamy możliwość urządzenia domu lub mieszkania od zera, jest to świetna okazja, aby zrobić to idealnie na miarę naszych potrzeb.

Nie warto zatem kupować różnych mebli i sprzętów szybko, z powodu promocji, nie zastanawiając się, czy na pewno będą one nam potrzebne i czy możemy z całą świadomością uznać, że nam się podobają. Zanim zaczniemy urządzać dom, warto przemyśleć, w jakim stylu będzie on utrzymany. Czas spędzony na przeglądaniu katalogów czy internetu w poszukiwaniu inspiracji tym razem nie będzie stracony. Odnalezienie rzeczy, które dobrze wpisują się w nasz gust estetyczny, pomoże odnaleźć styl, jaki odpowiada nam najbardziej. Dla niektórych będzie to bezpieczna, elegancka klasyka. Inni postawią na nowoczesne wnętrza i zakupią designerskie meble. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań?

Klasyka – elegancko i bezpiecznie

Są takie elementy wyposażenia domowego, które nie wychodzą z mody. Estetyczne drewno, ładnie wykonane krzesła czy prosta armatura to coś, co sprawdzi się w każdym wnętrzu. Klasyczny wystrój jest zatem uniwersalny i bezpieczny. Trudno znudzić się prosto urządzonym, eleganckim pomieszczeniem. Urządzając w ten sposób dom mamy także pewność, że meble mogą służyć nam długie lata, gdyż nie wyjdą z mody.
Jeśli chcemy w stylu klasycznym pójść krok dalej, w stronę antyków, warto odwiedzać tak zwane „targi staroci”. Czasem można na nich znaleźć prawdziwą perełkę. Stuletnie krzesło, które ktoś, w swojej nieświadomości, sprzedaje za kilkadziesiąt złotych może nie wygląda na pierwszy rzut oka zachęcająco, ale po odpowiednio przeprowadzonej renowacji, może się stać piękną ozdobą do klasycznego salonu.

Nowoczesność – świeżo i modnie

Jednak niektórzy ludzie, szczególnie młodsi, mogą być znudzeni standardowymi, klasycznymi wnętrzami, które można spotkać w wielu domach. Woleliby, aby ich mieszkania były oryginalne. Można to zrobić dość łatwo. Designerskie meble, szklany stół, kolorowe lub wzorzyste ściany – to tylko niektóre pomysły na to, jak można ubarwić i uczynić oryginalną swoją przestrzeń. Na pewno robi to duże wrażenie na gościach, których zapraszamy i możemy być pewni, że tego typu wnętrze będzie zapamiętane na długo. Jeśli lubimy nowoczesny design, będziemy się też w takim mieszkaniu po prostu dużo lepiej czuli. Ryzyko, jakie jest związane z tego typu urządzeniem domu to nuda. Może się to na pierwszy rzut oka wydać dziwne, bo przecież trudno uznać designerskie meble czy ciekawie pomalowane ściany za nudne, a jednak – tak charakterystyczne elementy mogą się dość łatwo znudzić. Jeśli środki finansowe nie są jednak problemem, można je także wymienić na nowsze, modniejsze, bardziej nowoczesne.

Zatem, aby zdecydować, czy do Twojego mieszkania bardziej będzie pasować klasyczny czy nowoczesny wystrój, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę swój gust i własne poczucie estetyki. Warto, aby jednak mieszkanie utrzymane było w jednolitym stylu, gdyż ich mieszanie może być niebezpieczne.

Previous ArticleNext Article