Ciekawe

Kolejna edycja budżetu obywatelskiego

W powiecie wałbrzyskim rusza właśnie nabór wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, czy jak to zostało nazwane w Wałbrzychu – do budżetu partycypacyjnego. Nazwa jest dość przewrotna, ponieważ cały budżet miasta i powiatu powinien w zasadzie być i budżetem partycypacyjnym, i budżetem obywatelskim, bo na tym polega idea samorządności, ale w związku z tym, że na co dzień pozostawiamy te sprawy całkowicie w gestii władz, teraz jest okazja do zaproponowania swoich rozwiązań.

Wnioski może składać każdy

Idea budżetów obywatelskich, czy tak jak wolą władze miasta – budżetów partycypacyjnych – wiąże się z realizowaniem z pieniędzy publicznych projektów wyjątkowej wagi z punktu widzenia samych mieszkańców. W dużej mierze jest to możliwość zrobienia po prostu czegoś fajnego w mieście i właśnie w ten sposób warto jest patrzeć na całą inicjatywę.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na dobre zainwestowanie części pieniędzy z przyszłorocznego budżetu, powinien wysyłać swoje propozycje na adres internetowy urzędu miasta, gdzie po zweryfikowaniu go przez odpowiedniego urzędnika, zostanie zakwalifikowany do kolejnego etapu procesu decyzyjnego. Najlepszą z ofert wybiorą sami mieszkańcy powiatu, którzy będą głosowali w terminie, jaki zostanie wyznaczony po zakończeniu obecnego etapu.

Przypomnijmy, że w budżecie partycypacyjnym mogą pojawiać się propozycje dotyczące głównie rozwoju infrastruktury miasta oraz projektów związanych z promowaniem kultury. Nie mogą mieć charakteru komercyjnego i nie mogą dotyczyć na przykład sprezentowania nowego samochodu autorowi wniosku.

Po więcej zapraszamy na http://regionfakty.pl – Informacje Świdnica i Wałbrzych.

Previous ArticleNext Article