Ciekawe

Łódzkie: nakręć się na naukę języka!

Wraz ze stolicą – Łodzią – w sumie cztery ważniejsze miejscowości województwa łódzkiego mają do zaoferowania całkiem atrakcyjną bazę szkół językowych. Co ciekawsze, nie są to tylko szkoły sieciowe, a w przeważającej większości mniejsze placówki. Rzut oka na wyszukiwarkę internetową szkół językowych, na początek, i w kilka minut poznajemy ofertę z województwa łódzkiego: Wielunia, Pabianic, Zgierza i samej Łodzi. Tym razem wyjedziemy jednak poza stolicę województwa.

Wieluń

W tym niewiele ponad 23-tysięcznym mieście doszukamy się przynajmniej trzech szkół językowych. Pierwsza z nich, Lexon, powstała w 1995 roku, stawia na najpopularniejsze języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski, największy nacisk kładąc na doskonalenie w tym pierwszym. Poza tym – niewielkie grupy (maksymalnie 10 osób), przystępne ceny (poniżej 13 zł za godzinę kursu) i oferta przygotowana pod dzieci i młodzież (od podstawówki po liceum), czy osoby „zapracowane” (kurs intensywny).

Tylko na języku angielskim i niemieckim opiera ofertę szkoła English 4U, za to na wszystkich poziomach zaawansowania obu, włącznie z kursami dla dorosłych czy przygotowawczymi do egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianów państwowych. Nieco szerzej – Szkoła Języków Obcych „Black Horse”. W niej, poza wymienionymi, poznamy tez podstawy języka włoskiego, hiszpańskiego czy czeskiego, co nieco poszerza ofertę lingwistyczną. W „Black Horse” przygotować możemy się do certyfikowanych egzaminów albo „zrelaksować” przy nauce, w trakcie dwugodzinnych ćwiczeń dla dorosłych.

Pabianice

Jedno z większych miast w Polsce, drugie największe w województwie (blisko 66 tys. mieszkańców). Dla chcących nauczyć się języka obcego ma propozycje tylko kilku szkół, za to oferujących stosunkowo bogaty zestaw lektoratów. W Pabianicach odbędziemy kurs nauki języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego

W rodzinnej szkole językowej „Amico” postawiono na jakość kadry, lektorów, także z wykształceniem pedagogicznym, co daje kursantom możliwość nauki na poziomie hobbystyczym. Szkoła „Dialog”, najstarsza w mieście, oferuje wyłącznie naukę angielskiego, ale dzięki prestiżowi i zdobywanemu latami doświadczeniu jest trwałym punktem na językowej mapie Pabianic. Podobnie jest w szkole „Test”, powstałej w 1991 roku i także specjalizującej się w mowie Anglosasów. Różne poziomy zaawansowania, bardzo konkurencyjne ceny za godzinę kursu (już od nieco ponad 11 zł!), i także wieloletnie doświadczenie lokalne. Atuty, jakie zdobywa się… latami.

W samych Pabianicach możemy dodatkowo zapisać się na kurs językowy do sieciowej szkoły „Mobile English”, która – wbrew nazwie – prowadzi też indywidualne kursy z innych języków, m.in. rosyjskiego czy hiszpańskiego. Jej międzynarodowa struktura, globalne doświadczenie i innowacyjne podejście do kursanta (nauka Metodą Indywidualnego Rozwoju Językowego ILDM) stanowią mocną konkurencję szczególnie wobec osób, które wolą uczyć się języka obcego we własnym domu, nawet, jeśli za te wygody będziemy musieli nieco więcej zapłacić.

Zgierz

Ponad 55-tysięczny Zgierz to także jedno z największych miast łódzkiego, choć ze znacznie skromniejszą ofertą kursów językowych. Trzy szkoły, w tym jedna mobilna (wspomniana „Mobile English”), nie stanowią może dużej konkurencji, ale i tak wypełniają podstawową bazę językową w mieście i okolicach. Niewielkie grupy (4-10 osób) w Ośrodku Doskonalenia Języków Obcych „Language Station”, w którym nauczą języka i grupę „babies” (3-4 latki), i „oldies” (czyli dorosłych) – to tylko na zachętę. Centrum Językowe „Smart” ma w zanadrzu lekcje dla par i zajęcia z angielskiego w biznesie; oferuje też zindywidualizowane godzinowo zajęcia, albo rozpisane przez szkołę – 90-minutowe, ale tylko po angielsku i niemiecku.

Szkoły językowe województwa łódzkiego to najczęściej niewielkie, lokalne placówki, ale z tradycją, długoletnim doświadczeniem i lokalnym prestiżem. I to stanowi o ich sile. Czy trzeba więcej, by zakręcić się pozytywnie na naukę obcego języka?

Previous ArticleNext Article