Ciekawe

Na które trasy skiturowe w Polsce warto wyruszyć?

W Polsce skiturowcy wyruszają przede wszystkim na wycieczki jednodniowe. Najczęściej wybierają trasy w Beskidach, Tatrach oraz Bieszczadach. Wiele ciekawych miejsc znajdują tam zarówno początkujący, jak i zaawansowani skiturowcy.

Skitouring w Polsce

Sposobem na dobry trening przed wyruszeniem na zagraniczne trasy skiturowe, może być odwiedzenie polskich gór. Należy przede wszystkim pamiętać o zabraniu ze sobą solidnego sprzętu. Aby dobrze poznać górską scenerię w Polsce, warto się odpowiednio przygotować do skiturowej wyprawy

Dla początkujących kluczowe znaczenie będzie miała znajomość technik narciarstwa zjazdowego. Ze względu na duże wysokości, istnieje ryzyko szybszego zmęczenia organizmu. Trzeba więc zadbać o jego dobrą adaptację w nietypowych warunkach.

Tatry a skitouring

Na szczególną uwagę w Tatrach zasługuje trasa na Kasprowy Wierch. W tym miejscu można wziąć udział w wielu treningach skiturowych, które mogą okazać się bardzo przydatne przed wyruszeniem na podobną wyprawę zagranicą. Na przykład wyprawy z Kuźnic przez Kalatówki czy Halę Gąsienicową mogą zająć nawet kilka godzin ze zjazdem. To bardzo dobra opcja dla początkujących. Zaawansowani narciarze mogą w Tatrach wybrać trasę skiturową z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Zawrat. Mierzy ona niecałe 20 km, a jej pokonanie zajmuje około 6 godzin. Trasa ta jest bardzo widowiskowa, ale dość wymagająca przy zjeździe i podejściu. Tatry mogą doskonale przygotować organizm do dużych wysokości.

Skitouring w Bieszczadach

W Bieszczadach na szczególną uwagę zasługuje trasa Wielką Rawką z Podmiejska przez Dział, a następnie zjazd pod Małą Rawką do Bacówki. Bieszczady oferują nieco niższe góry. Utrudnieniem są jednak warunki pogodowe, takie jak deszcz, mgła, mocny wiatr czy śnieżyce.

Ze względu na strome stoki, trasy skiturowe w Bieszczadach przeznaczone są przede wszystkim dla osób zaawansowanych. Na szczególną uwagę zasługuje ryzyko pojawienia się lawiny. Wszystkie anomalie zgłaszane są przez bieszczadzką grupę górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na trasy skiturowe

Skitouring w Beskidach

Liczne trasy skiturowe znaleźć można także w Beskidach. Są one przeznaczone przede wszystkim dla narciarzy początkujących, ze względu na stosunkowo małe odległości i prosty przebieg. Osoby niedoświadczone stwarzają jednak pewne zagrożenie na trasach, dlatego muszą uważać.

W Beskidach wielu narciarzy to zapaleni amatorzy skitouringu, dzięki czemu dyscyplina ta zyskuje sporą popularność. Minusem jest jednak często brak śniegu w górach, przez co trzeba tworzyć sztucznie naśnieżone odcinki.

Previous ArticleNext Article