Dom i Wnętrze

Najpopularniejsze rodzaje drewna w stolarce

Meble wykonane z drewna są jednymi z najchętniej wybieranych przez polskich klientów sklepów meblowych. Drewno cenione jest za swój wspaniały wygląd, wyjątkową trwałość oraz możliwości związane z jego dekorowaniem, przetwarzaniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje drewna w Polsce?

Sosna, buk

Wśród licznych gatunków w drzew w naszym kraju niepodzielnie króluje buk oraz sosna. Te dwa rodzaje drzewa różnią się diametralnie od siebie. Sosna o jasnym kolorze jest drewnem o stosunkowo dużej elastyczności, niezwykle łatwym w obróbce. Duża ilość tego surowca w Polsce sprawia, że jest także jednym z najtańszych. Sosna, poza stolarstwem, wykorzystywana jest również w budownictwie, w produkcji papieru, sklejek. Łóżka z sosny są jednymi z najchętniej kupowanych do pokojów dziecięcych.
Drewno bukowe posiada charakterystyczną, jaśniejszą barwę oraz duże, wyraźnie zarysowane słoje. Niezwykle ważna jest impregnacja drewna bukowego – bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno to może ulegać wilgoci! Drewno dębowe wykorzystywane jest w budownictwie oraz stolarce.
Poza wspomnianymi gatunkami nierzadko wykorzystywane są również: dąb (duża twardość, wytrzymałe), klon (ciekawa żółtobiała barwa), jesion (drewno sprężyste, trudno obrabialne), orzech (łatwo obrabialne, jasne drewno).

Previous ArticleNext Article