Dom i Wnętrze

Ogrodowe inspiracje – powiew Prowansji

Ogrodowe inspiracje – powiew Prowansji

Jasny taras zalany słońcem, niespieszna atmosfera lenistwa, bliskość natury, unoszący się w powietrzu zapach lawendy… Ogród w stylu prowansalskim to prawdziwa uczta dla oka i zmysłów. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które pozwolą ci poczuć klimat południowo – wschodniej Francji na swojej posesji.

Rośliny z prowansalskich pól

Aranżacja prowansalskiego ogrodu wymaga przemyślanego doboru roślin. Zbliżysz się do ideału, jeśli zrezygnujesz z poukładanych i przemyślanych kwiatowych kompozycji na rzecz luźniejszych zestawień. Główną rolę będzie tu grać lawenda, która powinna być posadzona w większych grupach w strategicznych miejscach. Ogród prowansalski rozpieszcza nie tylko oczy – na całej przestrzeni powinien unosić się delikatny, kwiatowy zapach. Pożądany efekt uzyskasz, jeśli posadzisz pachnące byliny, takie jak szałwia, kocimiętka i perowskia.  Świetnym pomysłem jest zasadzenie ziół – oprócz bujnego i ciekawego akcentu zyskasz naturalny dodatek do ulubionych potraw!

Strefa wypoczynku – meble z technorattanu

Ważnym aspektem ogrodów prowansalskich jest prywatność – Francuzi cenią sobie komfort i aranżują swoje miejsce wypoczynku na tyłach domu. W ten sposób mogą cieszyć się swoim towarzystwem i spokojem z dala od ciekawskiego wzroku sąsiadów. Niezbędnym elementem wyposażenia będą meble. Luksusowe meble z technorattanu wkomponują się tutaj idealnie. Jasne kolory i elegancki charakter mebli z techorattanu uzupełnią przestrzeń, tworząc odosobnione miejsce wypoczynku dla ciebie i twoich najbliższych.

Naturalne materiały i kolory ziemi

Styl prowansalski związany jest z naturą. Aby jak najbardziej się do niej zbliżyć, wybieraj do swojego ogrodu materiały występujące w przyrodzie, takie jak kamień i drewno. Warto jednak korzystać z możliwości, jakie daje nam współczesny rynek ogrodniczy. Wzbogacenie ogrodowej kolekcji o akcenty z kutego metalu, ceramiki czy technorattanu nie zakłóci naturalnej koncepcji, a wręcz przeciwnie, podkreśli charakter naszej przydomowej przestrzeni. Postaw na naturalne kolory ziemi, takie jak oliwki, szarości, kremy i brązy. Całość uzupełnią dekoracje w prowansalskim stylu, dostępne w większości dobrych sklepów z akcesoriami do domu i ogrodu.

Previous ArticleNext Article