Zdrowie i Uroda

Techniki masażu klasycznego

 

Masaż stosowany był już w starożytności. Stosowano go w Chinach, Indiach, Egipcie, Grecji i Rzymie. Początkowo służył ogólnemu odprężeniu. Z czasem odkrywano jego właściwości lecznicze.

Masaż klasyczny

Obecnie masaż klasyczny to podstawowy zabieg fizjoterapii. Może mieć działanie miejscowe lub ogólne. Podstawowym zadaniem masażu jest pobudzenie przepływu krwi i limfy przez naczynia. Dzięki temu przyspieszeniu ulega odżywianie komórek i wydalanie substancji szkodliwych. Masaż bardzo dobrze wpływa na pobudzenie układu nerwowego i kory mózgowej, które są zdolne wpływać na pobudzenie poszczególnych układów organizmu człowieka. Skuteczne działanie masażu uzależnione jest od stosowanych technik.

Techniki masażu klasycznego

W zależności od zastosowanych technik masaż ma działanie rozluźniające, przeciwbólowe, pobudzające lub lecznicze. Techniki masażu dobierane są indywidualnie do pacjenta. Przed rozpoczęciem masażu klasycznego ciało delikatnie smarowane jest oliwką lub maścią. Dzięki temu masażysta uzyskuje płynność ruchów.
Najczęściej stosowane są:

  • głaskanie – zawsze rozpoczyna i kończy masaż, to powolne lub szybkie głaskanie masowanych okolic, pobudza układ krążenia,
  • ugniatanie – polega na silnym odciąganiu mięśni od tkanki kostnej, stosowana jest w niedowładach i zanikach mięśni,
  • rozcieranie – ruchy koliste lub spiralne rozciągające masowaną tkankę,
  • wyciskanie – ma zastosowanie w masażu limfatycznym,
  • oklepywanie – szybkie uderzanie doiła, technika intensywnie pobudzająca masowane tkanki,
  • wibracja – polega na przekazywaniu tkankom szybkich drgań, skuteczna przy leczeniu otyłości, buduje masę mięśniową,
  • roztrząsanie – podobna do wibracji, wykonywana w stałym tempie, obniża napięcie mięśniowe oraz pobudza krążenie,
  • wałkowanie – to połączenie trzech pierwszych technik, stosowana przy bólach barków, pleców oraz ud.

Masaż może być stosowany na całe ciało lub poszczególne jego części. Najlepsze wyniki przynosi seria 10 do 15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień.

Dlaczego warto masować ciało

Z masażu powinniśmy korzystać nie tylko w celach leczniczych. Dzięki pobudzeniu krążenia następuje szybkie dotlenienie tkanek i ich regeneracja. To dlatego masaż działa relaksująco.
Pod wpływem zmęczenia, stresu następuje wzrost napięcia mięśniowego. Pod wpływem dotyku, napięcie to ulega stopniowemu zmniejszeniu, a całe ciało się rozluźnia.

Działanie masażu relaksacyjnego często wzmacniane jest dźwiękami muzyki klasycznej lub zapachami olejków eterycznych. Warto takim masażem zregenerować siły po całym tygodniu intensywnej pracy. Tak stosowany masaż ma również właściwości profilaktyczne, chroniące przed nieprzyjemnymi bólami, zwłaszcza ze strony kręgosłupa.

Masaż można wykorzystać także w celach pielęgnacyjnych ciała. Można odpowiednio go modelować, zmniejszyć tkankę tłuszczową, pozbyć się cellulitu.

Warunkiem skuteczności masażu klasycznego jest jego właściwe wykonanie przez profesjonalnego masażystę. Źle wykonany może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Klasyczny masaż Warszawa oferuje Medica SPA

Previous ArticleNext Article