Ciekawe

Zadbaj o środowisko naturalne sam!

Zadbaj o środowisko naturalne sam!

Powiedzenie „Jak dbasz, tak masz” doskonale odnosi się do obecnej sytuacji związanej z zanieczyszczeniem środowiska, śmieciami. Lata ignorowania tego problemu sprawiły, że żyjemy w świecie pełnym spalin, zanieczyszczeń. Jeszcze do niedawna wszelkie toksyczne związki pochodzące z wielkich fabryk usuwane były wprost do wody. Doprowadziło to do skażenia wód gruntowych, pozbawienia życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Na szczęście sytuacja się zmienia – tylko czy nie za późno?

O konieczności zachowania proekologicznego mówi się już w przedszkolach – dzieci uczone są, że śmieci zagrażają naszej planecie, zwierzętom, nam samym. Dowiadują się także, w jaki sposób skuteczniej chronić przyrodę wokół nas. Temat ekologii sukcesywnie podejmowany jest w kolejnych etapach nauki. Niestety, sucha teoria to za mało, aby zmienić nasze nawyki. Na szczęście coraz częściej zmiany w zachowaniu są na nas wymuszane – głównie przez rząd, międzynarodowe fundacje chroniące przyrodę. Doskonałym przykładem jest konieczność segregowania śmieci na recykling w przypadku domów jednorodzinnych.
Coraz częściej kontenery na makulaturę znajdziemy również na klasycznych osiedlach blokowych. Mieszkańcy chętnie segregują śmieci, co znacząco wpływa na stan naszej planety.

Eko-domy. Co warto zmienić?

Również nasze codzienne decyzje mogą być bardziej świadome i nastawione na ochronę środowiska naturalnego. Dobrym przykładem jest stosowanie torebek ekologicznych zamiast klasycznych, plastikowych toreb. Torebki ekologiczne wykonywane są z papieru, a ich trwałość wynika ze stopnia użycia. Mogą być wykorzystywane jako torby zakupowe, ale również do przechowywania w mieszkaniach. Po przedarciu takiej torebki wystarczy wrzucić ją do pojemnika na makulaturę – zostanie ona przetworzona i ponownie użyta.

Previous ArticleNext Article