Dom i Wnętrze

Architektura Katowic – co zwiedzić?

Katowice słyną z tego, że posiadają „najnowocześniejszą starówkę” spośród polskich miast. Nie warto wybierać się tu, by zwiedzać naprawdę stare budynki – to miasto jest młode, i młoda jest jego architektura. Są tu wprawdzie kamienice zmienione na apartamenty, ale prawdziwą siłą Katowic jest modernizm.

Jaką architekturę można tu zobaczyć?

Katowice mają zaledwie sto sześćdziesiąt lat. Prawa miejskie otrzymały w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Wcześniej były ośrodkiem górniczo – hutniczym, ale wiejskie zabudowania z tego okresu zachowały się bardzo nielicznie. Dlatego też architektura tego miasta nie jest stara – nie znajdziemy tu apartamentów w zabudowaniach na średniowiecznych fundamentach.

Można za to zwiedzić Katowice dla modernizmu. Starówka tego śląskiego miasta to dobry przykład międzywojennego funkcjonalizmu. Warto zwiedzić je pod kątem nowoczesnych kamienic z pięknymi ogrodami zimowymi, czyli zadaszonymi szkłem przestrzeniami. Można też obejrzeć wszystkie fazy rozwoju modernizmu.

Zabytki istniejące w Katowicach

Z powodu młodego wieku miasta, które obfituje raczej w poprzemysłowe zbudowania i nowoczesne apartamenty, najstarsze zabytki Katowic pochodzą z dziewiętnastego stulecia. do ciekawych należy neogotycki Kościół Mariacki powstały na planie krzyża łacińskiego, a także nietypowy, bo neoromański, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

Spośród zabytków świeckich na uwagę zasługują secesyjny Teatr Śląski, neorenesansowy pałac Goldsteinów oraz stary dworzec kolejowy, stanowiący przejście pomiędzy secesją a modernizmem. Katowice ze względu na młody wiek są pięknym przykładem historyzmu – nie brak tutaj obiektów neogotyckich, neorenesansowych a także neoromańskich.

Nieistniejące budowle

Także entuzjaści echa dawnych lat znajdą w tym mieście coś dla siebie. Gdy już zwiedzą modernistyczne apartamenty, ogrody zimowe i historyzm, mogą zatopić się we wspomnieniach o budynkach, które już nie istnieją.

Stara Synagoga, Hotel Keiserhof czy zamek Thiele – Wincklerów stanowiły piękną ozdobę przestrzeni i warto zapoznać się z ich zdjęciami oraz rycinami.

Tekst powstał we współpracy z Friendly inn – apartamenty Katowice

Previous ArticleNext Article