Dom i Wnętrze

Ekologiczny dom – jak go stworzyć od zera?

Ekologia stanowi coraz ważniejsze zagadnienie w naszych codziennych działaniach – pragniemy żyć ekologicznie, jeść ekologicznie i ubierać się ekologicznie. Zachowania proekologiczne mają kolosalny wpływ na środowisko naturalne wokół nas. Im większa świadomość konsekwencji naszych zachowań, tym większa szansa na to, ze nasze dzieci będą żyć w świecie pełnym zieleni i zwierząt.

Również nasz dom może stać się ekologiczny – pomyślmy tym zanim fizycznie stanie on na zakupionej przez nas działce. Jakie rozwiązania okażą się najlepsze? Co możemy zrobić, aby chronić przyrodę wokół nas?

Ekologiczny dom z drewna

Pierwszym dobrym pomysłem jest wykorzystanie gotowych projektów domów – są one dostępne w topowych pracowniach architektonicznych. Gotowe projekty domów tworzone są z myślą o szerokim gronie odbiorców, dlatego możemy spodziewać się po nich dużej przestrzeni, innowacyjności, nowoczesnych brył i wielu udogodnień. Warto pamiętać także o tym, że wiele z oferowanych projektów dedykowanych jest również na działki o nietypowych kształtach – to z pewnością spore ułatwienie. Zaletą gotowych projektów jest ich niska cena (w porównaniu do projektów tworzonych od zera przez architektów) oraz możliwość natychmiastowego rozpoczęcia budowy.
Ważne jest także wykorzystanie odpowiednich materiałów – w domach ekologicznych stawia się na materiały wspomagające utrzymanie ciepła czy naturalną wentylację pomieszczeń. Jeśli jednak przeraża nas cena tych wyjątkowych produktów możemy zastąpić je klasycznymi… lub poczekać na przeceny! Sposobem na zaoszczędzenie niemałej kwoty podczas realizacji inwestycji jest wybór odpowiedniej technologii. Zwolenników ekologicznych rozwiązań z pewnością zainteresuje dom z drewna – nowoczesna alternatywa dla murowanych konstrukcji. Na polskim rynku funkcjonują firmy wyspecjalizowane w projektowaniu i budowie energooszczędnych konstrukcji zgodnych z zachodnimi standardami.

Rozwiązania przyjazne środowisku!

Kiedy dom już stoi warto pomyśleć o systemie odprowadzania ścieków. W przypadku terenów nieuzbrojonych czy domków położonych w górach najlepsze okażą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich zadaniem jest wielokrotna filtracja i oddawanie jak najmniejszej ilości toksycznych związków do gleby.

Previous ArticleNext Article