Ciekawe

Bezpieczna głowa podczas jazdy konnej

Każdy początkujący jeździec będzie musiał stanąć przed niełatwym zadaniem skompletowania swojego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów sportowego ekwipunku bez wątpienia jest odpowiednie nakrycie głowy. Podczas wizyty w sklepie z akcesoriami dla jeźdźców będziesz musiał wybrać między kaskiem a toczkiem. Który wariant okaże się lepszy? Sprawdź!

Toczek? Niekoniecznie!

Toczek jest tradycyjnym nakryciem głowy, który w teorii ma chronić głowę jeźdźca przed skutkami upadków oraz urazów na przykład podczas bliższego spotkania z gałęziami drzew.  Jednak warto mieć świadomość, że toczki nie zapewniają głowie odpowiedniej ochrony. Wykonane są one przeważnie z cienkiej warstwy włókna szklanego, które podczas mocnych uderzeń może nie zdać egzaminu.

Eleganckie, pokryte miękką tkaniną toczki są znacznie tańsze niż kaski, ale zarazem mniej funkcjonalne. Zapinane punktowo nie przylegają idealnie do głowy. Używane są raczej podczas jazdy rekreacyjnej.

Kask jeździecki gwarancją bezpieczeństwa

Elementem stroju jeździeckiego realnie zwiększającym bezpieczeństwo podczas jazdy konnej jest kask jeździecki. Nowoczesne kaski proponowane przez czołowych producentów łączą w sobie lekką wagę z trwałością. Odpowiednio dopasowane do obwodu i kształtu głowy nakrycie chroni całą czaszkę (dzięki niewielkiemu, elastycznemu daszkowi zabezpieczony jest nawet nos). Kaski produkowane są z innowacyjnych tworzyw sztucznych, które pod wpływem silnego uderzenia rozpadają się, przejmując tym samym na siebie siłę wstrząsu. W przeciwieństwie do toczków, kaski posiadają regulację obwodu, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat dzieciom, które wciąż rosną. Nad komfortem jeźdźców czuwa system wentylacji zapobiegający przegrzewaniu się głowy.

 

 

Previous ArticleNext Article