Ciekawe

Czapsy – co należy o nich wiedzieć przed zakupem?

Jazda konna daje ogrom zadowolenia. Człowiek czuje się wtedy w taki sposób, jakby jednoczył się z naturą. Należy jednak wiedzieć o tym, że podczas jazdy należy zadbać o bezpieczeństwo. Pomóc w tym mogą m.in. czapsy. Czym one są i do czego służą? Oto kilka słów wyjaśnienia.

Ochrona na nogi

Czapsy zakładane są bezpośrednio na nogi. To właśnie dzięki nim nie dochodzi do otarć podczas jazdy konnej. Tak, bliski kontakt ze zwierzęciem daje pełnię zadowolenia, ale może też być powodem pojawienia się bolesnych otarć. Sztylpy (druga nazwa użytkowa) oferowane są w sklepach jeździeckich w różnych rozmiarach. Podobnie, jak buty do jazdy konnej, tak również je trzeba dopasować indywidualnie, względem swoich potrzeb. Skoro już o butach mowa – tego typu ochraniacze zakłada się tylko do niskiego obuwia do jazdy konnej. Jeżeli na nogach znajdują się oficerki, nie należy zakładać sztylpów, ponieważ będą one powodować dyskomfort.

Czapsy – ważny element ubioru jeźdźca

Gdzie dokładnie się je zakłada? Na łydki. Mówi się, że tego typu ochraniacze to jeden z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o ubiór. Często porównuje się jego rolę do kasku na głowie. Aczkolwiek, osoby jeżdżące tylko rekreacyjnie, od czasu do czasu, są w stanie poradzić sobie bez czapsów. Kask muszą jednak na głowie mieć. Tylko długa, a do tego częsta jazda konna może spowodować pojawienie się bolesnych otarć. Osoby decydujące się na to, aby na stałe uprawiać tą dyscyplinę sportową, również w celach konkursowych, muszą takowe sztylpy mieć w posiadaniu. 

 

Previous ArticleNext Article