Dom i Wnętrze

Czym charakteryzuje się nowoczesny dom?

Nowoczesne metody projektowania domów całkowicie różnią się od projektów wykonywanych 15 czy 20 lat temu. Obecnie dba się nie tylko o komfort domu, ale również jego funkcjonalność oraz ergonomiczność. Podczas tworzenia kolejnych etapów projektu przyszli właściciele mogą proponować rozwiązania, które ich zdaniem mogą okazać się korzystne. Ostateczna decyzja zależy jednak od wprawnego architekta, który musi sprowadzić idee w życie, a jednocześnie zachować pełną integralność i bezpieczeństwo konstrukcji.

Nietypowe pomysły w nowoczesnych domach

Bez wątpienia jednym z cieszących się największym zainteresowaniem rozwiązań jest wykorzystanie dużych, panoramicznych okien.

Tego rodzaju okna pozwalają uzyskać wiele naturalnego światła w domu i wydobyć jego piękno jeszcze skuteczniej. Wielkie okna doskonale wpasowują się w klimat skandynawski – wnętrze wypełnione surowym drewnem i oświetlone naturalnym światłem stwarza wyjątkowe poczucie harmonii i wygody.

Nowoczesny, czyli funkcjonalny

Budownictwo obecnie dba także o wykorzystanie jak największej powierzchni. W tym celu nawet piwnice są adaptowane w taki sposób, aby tworzyły dodatkowe pomieszczenia użytkowe, a nie tylko przechowalnię czy miejsce na spiżarkę. Piwnice często projektowane są tak, aby mogły tam powstać niewielkie sale kinowe czy dodatkowe sypialnie.

Nowoczesne domy kanadyjskie oszczędne w eksploatacji

Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów? Przede wszystkim architekci dbają o to, aby materiały do budowy domu wykorzystane podczas pracy wspomagały mieszkańców oraz ich codzienną egzystencję. Mowa tu głównie o materiałach ociepleniowych, które pozwalają za utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz budynku. W porównaniu ze starymi technologiami skuteczność tego rodzaju produktów jest większa nawet o ok. 40 proc. Odpowiednio dobrane komponenty podczas budowania domu sprawią, że nie będzie potrzeby dogrzewania mieszkania, a tym samym: rachunki będą znacznie niższe niż w domach wykonanych starymi metodami. Coraz popularniejsze na naszym rynku stają domy kanadyjskie – energooszczędne i ekologiczne budynki wznoszone z drewnianych prefabrykatów.

Nowoczesne projekty zakładają rozwiązania takie jak ogrzewanie podłogowe – doskonale sprawdzający się patent w domach piętrowych. To rozwiązanie pozwala odzyskiwać ciepło z kominka, który pali się na poziomie parteru.

Nowoczesne projekty to także wykorzystanie tego, co daje natura – a daje nam naprawdę wiele. W projektach współczesnych domów bardzo często uwzględnia się wbudowane na stałe panele słoneczne, dzięki którym możliwe jest skuteczne uzyskiwanie ciepła dla ogrzania wody.

 

Previous ArticleNext Article