Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Można jest stosować na ścianach, podłogach, a nawet na suficie. Nie trzeba inwestować w lite drewno, aby uzyskać piękny efekt.
Drewno w każdym domu
Forniry to rodzaj okleiny, która produkowana jest z drewna przez skrawanie bardzo cienkich listew i łączenie ich w duże płyty. Zazwyczaj tak przygotowany materiał jest naklejany na sklejkę lub płytę drewnopodobną. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwego i szybkiego wykończenia dużych powierzchni bez łączenia mniejszych elementów, jak ma to miejsce w przypadku używania drewna litego.
Rodzaje forniru
Na rynku dostępne są forniry modyfikowane i naturalne. Pierwszy powstaje przez sklejenie wielu warstw drewna i pocięciu ich tak, aby stworzyć równoległy rysunek słojów. Ten drugi produkowany jest inną metodą i zachowuje rysunek słojów oraz kolor, co sprawia, że bardzo dobrze imituje lite drewno. Fornir naturalny jest atrakcyjny pod względem estetycznym, modyfikowany wyróżnia się jednak większą odpornością na uszkodzenia. Dlatego te dwa rozwiązania powinny być dobierane także z uwzględnieniem warunków panujących w danym wnętrzu.
Wykorzystanie we wnętrzach
Forniry mają bardzo szerokie zastosowanie w wykończeniu i aranżacji wnętrz. Można pokrywać nimi duże powierzchnie, na przykład całe ściany, a także ich niewielkie fragmenty. Stanowią ciekawy element dekoracyjny jako wypełnienie między szafkami w kuchni, na ścianie z telewizorem lub jako tło dla wieszaka w przedpokoju. Jedynym ograniczeniem są warunki, panujące w danym pomieszczeniu. W przypadku dużej wilgotności należy wykorzystać materiał, który będzie odpowiednio przygotowany i odporny na niekorzystny wpływ wody.
Dzięki zastosowaniu forniru można w stosunkowo prosty i szybki sposób uzyskać ciekawe efekty estetyczne bez konieczności montażu litego drewna. Ten materiał jest lżejszy, a także tańszy, z tego powodu często stosuje się go, gdy trzeba pokryć stosunkowo duże powierzchnie, na przykład ściany.