Dom i Wnętrze

Dom inteligentny – czujniki, detektory i inne

Dom inteligentny – czujniki, detektory i inne

Systemy inteligentne to świetny pomysł na to, aby podnieść poziom naszego komfortu i bezpieczeństwa w mieszkaniach. O domach inteligentnych robi się w Polsce coraz głośniej – głównie za sprawą coraz niższych cen oferowanych przez topowych producentów. Obecnie instalacje inteligentne możemy montować nie tylko w domach czy w mieszkaniach, ale również w biurach czy gabinetach – wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba podwyższenia wygody użytkowania. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Domami inteligentnymi nazywamy instalacje tworzone na bazie licznych czujników i zarządzających nimi aplikacji. Jeszcze do niedawna w Polsce instalacje inteligentne tworzone były przy pomocy dziesiątek metrów kabli. Niestety, takie rozwiązania musiały być wdrażane jeszcze podczas budowy domu czy mieszkania, lub też wymuszały kapitalny remont po oddaniu mieszkania. Dzisiaj jest znacznie prościej – wszystko za sprawą technologii radiowych i WIFI. Czujniki odbierają polecenia od aplikacji, którą zarządza właściciel mieszkania. Same czujniki mogą dotyczyć zaworów wody, prądu, gazu. Ich zadaniem jest także informowanie lokatorów przed potencjalnymi zagrożeniami – tak jest w przypadku czujnika zalania wodą.

Czy instalacje inteligentne mogą poprawić jakość naszego życia?

Zdecydowanie tak – wszystko za sprawą ich możliwości. Czujniki mogą zarządzać temperaturą w domu, oświetleniem, zamykaniem i otwieraniem zamków centralnych w drzwiach, bramami wjazdowymi, bramą garażową i wieloma innymi. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania pozwalają także na automatyczne wezwanie służb ratowniczych w przypadku zagrożenia życia.
Technologie inteligentne są oferowane w Polsce przez kilkanaście firm. Warto zapoznać się z ofertami kilku z nich i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Previous ArticleNext Article