Zdrowie i Uroda

Jak dbać o zęby? Sprawdź trzy złote zasady!

Rusz co rusz pojawiają się informacje prasowe o tym, że zastraszająco duży odsetek Polaków nie myje zębów codziennie, a próchnica stała się tak powszechna, że już nikogo specjalnie nie dziwi. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ten krótki poradnik o higienie jamy ustnej.

Po pierwsze, regularność to podstawa

Zapewne wiesz, że zęby powinno się myć dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ale czy wiesz dlaczego? Jak podkreślają dentyści z b-med.com.pl, już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego szczotkowania gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna twardnieje, zamieniając się w kamień nazębny. Jak z płytką nazębną jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić domowymi sposobami (szczotkowaniem, płukaniem i nitkowaniem), tak z kamieniem nazębnym już nie, a do jego całkowitego usunięcia konieczne będą zabiegi oczyszczające wykonywane w gabinetach dentystycznych.

Po drugie, uważaj na to, co jesz

Próchnica, czyli najbardziej rozpowszechniony wśród Polaków problem z zębami, do pojawienia się potrzebuje czterech rzeczy: bakterii (tak, próchnica jest chorobą zakaźną, o czym wciąż nie wszyscy wiedzą), pożywki dla bakterii (czyli cukru), podatnych na jej powstawanie zębów oraz czasu. I właśnie na tej trzeciej rzeczy, czyli cukrze, chcemy się skupić. Jak podkreślają nie tylko dentyści, ale także dietetycy, nadmiar cukrów prostych szkodzi nam na wielu poziomach – od problemów z krążeniem, przez nadmierne kilogramy, aż po właśnie zęby.

Rezygnując z nadmiaru cukru w diecie oraz mocno przetworzonych produktów spożywczych, możemy tylko zyskać! Podziękują nam za to i nasze zęby, i cały organizm.

Po trzecie, marsz do dentysty

Uzupełnieniem tych wszystkich wspomnianych przez nas zaleceń zawsze powinny być regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo odpowiednio wczesnego odkrycia problemów z naszym uzębieniem, dziąsłami oraz całą jamą ustną. A że nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, apelujemy: marsz do dentysty!

Previous ArticleNext Article