Dom i Wnętrze

Jak wybrać właściwe rury kominowe?

Ciężko wyobrazić sobie komin bez odpowiednio dobranych rur kominowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu instalacje.

Po pierwsze, materiał

Odpowiedni materiał to podstawa przy wyborze rozwiązań kominowych do naszego domu. Warto zapamiętać jedną, prostą zasadę: spaliny wysokotemperaturowe wymagają elementów kominowych wykonanych ze stali żaroodpornej, a spaliny niskotemperaturowe ze stali kwasoodpornej.

Po drugie, średnica i kształt

Jak czytamy na stronie wklad-kominowy.pl, średnica rur kominowych i ich kształt mają wpływ na sprawność całego układu kominowego – odpowiadają między innymi za szybkość odprowadzania spalin, a co za tym idzie także za ilość paliwa, które zużywamy, oraz za ciśnienie w kominie.

Średnicę zawsze dobieramy do wyjścia urządzenia grzewczego, które posiadamy (odpowiednie informacje powinny znajdować się w specyfikacji). Natomiast kształt to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Mamy do wyboru rury kominowe tradycyjne, czyli o przekroju okrągłym, oraz rury o przekroju owalnym. Te drugie znajdują zastosowanie przede wszystkim przy modernizacji już istniejącego układu kominowego – w sytuacjach, gdy w starym, ceglanym szybie kominowym o wąskim prześwicie ma zostać zamontowany nowoczesny wkład kominowy dopasowany do nowego urządzenia grzewczego.

Poprzez zamontowanie wkładu owalnego maksymalnie wykorzystujemy przekrój komina, a co za tym idzie nawet w starym układzie można wykorzystać nowoczesne urządzenie grzewcze, które wymaga większej przepustowości.

Po trzecie, odpowiednia technologia i bezpieczeństwo

Konkretny typ rur kominowych powinno zawsze dobierać się do pieca, który posiadamy, stosując się do zaleceń producenta. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie bezawaryjne funkcjonowanie całego układu i bezpieczeństwo.

Previous ArticleNext Article