Ciekawe

Jak dobrać odpowiedni strój do ćwiczeń?

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z ćwiczeniami, musimy pamiętać o doborze odpowiedniej odzieży sportowej oraz obuwia. Gdy podczas aktywności fizycznej nasz strój jest zbyt ciasny, zbyt luźny albo mamy niewygodne buty, nie ma mowy o udanym treningu.

Od czego zacząć?

Kompletowanie stroju najlepiej zacząć od rzeczy najważniejszej, czyli dobrania odpowiedniego obuwia. Buty są ważne, ponieważ od nich w dużej mierze zależy komfort ćwiczenia, ograniczać ryzyko kontuzji oraz urazów. Inne buty musimy wybrać, jeżeli chcemy biegać inne, gdy uprawiamy sporty siłowe, czy chodzimy na fitness.

Obuwie nie może być zbyt luźne ani za ciasne, należy je dobrać do rozmiaru stopy. Jeżeli chcemy chronić staw skokowy, najlepiej zdecydować się na zakup obuwia wyższego, które będzie sięgać za kostkę.

Odzież termoaktywna czy bawełniana?

Spodnie dresowe powinny być lekkie, powinny umożliwiać odpowiednią wymianę cieplną, nie mogą krępować ruchów. Najlepiej wybierać spośród spodni dresowych wykonanych z bawełny, może też zdecydować się na zakup legginsów, choć nie każdy lubi taki rodzaj stroju.

Warto wybierać odzież sportową termoaktywną z materiałów najnowszej generacji, ponieważ one znacznie ułatwiają skórze oddychanie – mają zdolność odprowadzania potu. Poza tym są bardziej wytrzymałe i solidne także, jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, warto zdecydować się na zakup odzieży typowo sportowej. Choć bawełna też dobrze się sprawdzi.

Odpowiednie buty

Buty to najważniejszy element każdego stroju do ćwiczeń. Dlaczego? – bo to od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane obuwie zmniejsza ryzyko powstawania urazów oraz występowania kontuzji. Tak, więc o ile takie rzeczy, jak spodnie dresowe czy koszulki, może kupić w zwykły sklepie, tak w buty warto zainwestować i kupić takie z wyższej półki.

Buty muszą dobrze amortyzować stopę, a także stabilizować jej położenie podczas ruchu. Muszą być one dostosowane do rodzaju aktywności. Pamiętajmy, że inaczej skonstruowane są buty do biegania, inaczej do fitnessu itp. Tak, więc trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Wygląd butów też jest ważny, wiele osób korzysta z butów sportowych, także na co dzień. Coraz częściej zdarza się także, że chodzimy po ulicy w spodniach dresowych. Tak, więc dziś sportowy strój to żaden obciach.

Nie dajmy się oszukać reklamom, wielu producentów podkreśla, że ich obuwie dodatkowo poprawia np. pracę mięśni ud i pośladków, czyli zwiększa efektywność treningu. Nie jest to jednak prawda, a zwykły chwyt marketingowy, także pozostańmy czujni.

Artykuł powstał we współpracy z Dip24.pl

Previous ArticleNext Article