Zdrowie i Uroda

Co nam dają pomalowane paznokcie?

Rola zadbanych paznokci u rąk i nóg w kształtowaniu spójnego wizerunku własnej osoby nie musi sprowadzać się do posiadania w swojej kosmetycznej kolekcji kilkudziesięciu buteleczek z kolorowymi lakierami. Dużo ważniejszy jest sam proces jakim jest ozdabianie paznokci i wielowymiarowe efekty jakie przynosi.

Dla relaksu i dobrostanu psychicznego

Kto przyzna, że chociaż raz w chwili złości, zmęczenia, czy poczucia przytłoczenia obowiązkami nie miał ochoty trzasnąć drzwiami i powiedzieć: idę do kosmetyczki! Nawet jeśli niekoniecznie udało nam się wówczas faktycznie salon urody odwiedzić, to potrzeba dbania o siebie w szczególnie trudnych i stresujących sytuacjach życiowych nie jest wcale dziwna. Ba, można rzec, że prawidłowo wykonany manicure pedicure, czy inny zabieg pielęgnacyjny ma działanie lecznicze. Dlaczego?

Dobrostan psychiczny zależy bowiem także od poczucia, że jest mi w swoim ciele dobrze. I że zasługuję, jako osoba, na dobre traktowanie swojego ciała. Dlatego każda kobieta powinna chociaż raz w życiu odwiedzić kosmetyczkę i poddać się prostemu zabiegowi, jakim może być manicure pedicure, czy chociażby depilacja brwi. W ten sposób dając samej sobie do zrozumienia, że może być obiektem starań i zabiegów ze strony kogoś innego i że dbanie o swoje ciało nie jest wyrazem próżności, a troski i umiejętności traktowania siebie z szacunkiem.

Dla więzi społecznych

Jako nastolatki być może często odwiedzałyśmy swoje koleżanki i zostawałyśmy u nich na noc. W takich spotkaniach ważną rolę odgrywały zapewne nie tylko ważne i potrzebne intelektualne rozmowy czy plotki, ale także wspólne celebrowanie kobiecości i odkrywanie jej tajemnic. Jedną z form takiej celebracji z pewnością było malowanie paznokci, wymienianie się lakierami i doskonalenie własnej sztuki zdobienia. Zwyczajnie – we wczesnym okresie rozwojowym tak prosta rzecz jak manicure pedicure może przyczynić się do pogłębiania i wzmacniani istniejących więzi przyjacielskich, nawet jeśli ostatecznie uznamy, że wściekły różowy, lub mroczna czerń (niegdyś deklarujące upodobania estetyczne czy przynależność subkulturową) niekoniecznie już do nas pasują.

Dla stylu

Ostatnim, chociaż pewnie najbardziej rzucającym się w oczy efektem zdobienia paznokci jest pogłębienie i ujednolicenie własnego stylu. I to niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na błyszczące, zdrowe i naturalne paznokcie, czy na najbardziej szalony z dostępnych kolorów. Dłonie przyciągają uwagę i są wizytówką kobiety – to banał. Ale dłonie to także element budowania własnego spójnego wizerunku. Co mówią o mnie jako o kobiecie/pracowniku/żonie/matce? Znając swoją rolę, rozumiejąc jak chce się wyglądać i jak się ubierać, można także manipulować wzorami na płytce. W ten sposób wzmacnia się przekaz kreowany przez swoją całościową aparycję.

I tak: kobieta ubierająca się klasycznie i ponadczasowo postawi na ujmującą czerwień lub manicure japoński, wielbicielka minimalizmu i prostoty będzie trzymała się czerni, bieli i neutralnych barw nie kontrastujących z ubiorem, pastele pokochają romantyczki, a ci, których słowem kluczem jest zmienność nie będą trzymać się żadnych wytycznych i z radością testować nowe kolory na paznokciach dłoni i stóp. I o to chodzi!

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy

Previous ArticleNext Article