Ciekawe

Jak stworzyć nadruki na tkaninach?

Istnieje dzisiaj wiele sposobów na umieszczenie na tkaninie grafik, różnorodnych napisów, bądź też nawet zdjęć. Druk na tkaninach został bowiem mocno rozwinięty w ciągu ostatnich lat. Które metody tworzenia nadruków na tkaninach są dzisiaj najlepsze?

Dominująca technika druku na tkaninach

Najczęściej w drukarniach odzieżowych wykorzystuje się dzisiaj sprzęt do wykonywania nadruków sublimacyjnych. Ta metoda druku cieszy się bowiem zdecydowanie największym uznaniem. Jednocześnie, koszty jakie ponosi drukarnia wykonująca nadruki sublimacyjne są stosunkowo niewielkie. Wydaje się więc, że nie sposób znaleźć lepszej metody druku na tkaninach.

Dwa etapy tworzenia nadruków sublimacyjnych

Druk na tkaninach, do którego wykorzystywana jest sublimacja, wykonuje się w dwóch jednakowo ważnych etapach. Najpierw trzeba wykorzystać papier transferowy, który jest swego rodzaju nośnikiem dla grafiki. Kiedy już cała grafika znajdzie się na papierze, można rozpoczynać powoli etap drugi. Polega on na przetransferowaniu grafiki na powierzchnię wybranej wcześniej tkaniny.

Warto zauważyć, że tkanina na której mają się pojawić nadruki sublimacyjne, musi być specyficzna. Rzecz w tym, iż nic nie będzie z druku, jeśli tkanina nie posiada ani odrobiny poliestru. W zasadzie uważa się, że materiał ten powinien stanowić nie mniej niż połowę składu tkaniny. Czasami jednak, aby wykonać nadruki na tkaninach wystarczy pokryć je poliestrem. Niemniej jednak, nie w przypadku każdej tkaniny rozwiązanie tego typu jest wskazane.

Co zamiast nadruków sublimacyjnych?

Zdecydowanie, nadruki na tkaninach najlepiej wykonywać poprzez wykorzystanie techniki sublimacji. Niemniej jednak, czasami nie ma dostępu do tego rodzaju druku na tkaninach. W takiej sytuacji można skorzystać z innej dostępnej techniki druku.

Mowa tutaj przede wszystkim o druku flexo. Jest to generalnie jedna z popularniejszych dzisiaj technik drukarskich. Jednakże, popularna jest raczej w przypadku tworzenia nadruków na odrobinę innych materiałach. Tkaniny nie są z całą pewnością pierwszym przeznaczeniem druku flexo.

Jakość i cena nadruków na tkaninach

Druk na tkaninach wykonywany jest dzisiaj zwykle w przystępnych cenach. Dlatego też, nie warto oszczędzać i szukać za wszelką cenę najtańszej opcji. Zbyt niskie ceny za nadruki sublimacyjne powinny bowiem wzbudzać podejrzenia. Najczęściej, nadruki na tkaninach wykonywane w cenach o kilkadziesiąt procent niższych od średniej rynkowej. są po prostu słabe. Zwykle są niewyraźne, a na dodatek szybko ulegają zniszczeniu.

Previous ArticleNext Article