Dom i Wnętrze

Nowe rozwiązania na pozbycie się ścieków

Niewątpliwie, jeszcze kilkanaście lat temu większość właścicieli prywatnych działek montowało na nich szamba. Było to rozwiązanie, które wybierała zdecydowana większość ludzi. Jednakże, czasy się zmieniły, dziś zamiast zbiorników instaluje się oczyszczalnie ścieków.

Przewaga oczyszczalni

Jeśli chodzi o oczyszczalnie, na przykład biologiczne oczyszczalnie ścieków, to wydaje się, iż są one obecnie o wiele lepszym rozwiązaniem niż szambo. Posiadają one wiele zalet, których próżno szukać w zbiornikach bezodpływowych.

Przede wszystkim, ważne jest to, iż biologiczne oczyszczalnie ścieków, jak i zresztą wszystkie inne oczyszczalnie, jak sama nazwa mówi, oczyszczają odprowadzane przez nas ścieki. Jeśli zaś chodzi o szambo, to jedyną jego funkcją jest przechowywanie ścieków, aż do momentu ich wywozu.

Nieprzyjemny zapach z szamba

Jeśli ścieki zalegają w szambie przez kilkanaście dni lub nawet dłużej to niewątpliwie w naszym ogrodzie, czy też na naszej działce zwyczajnie zaczyna śmierdzieć. Oczywiście, są pewne metody pozbycia się tego jakże nieprzyjemnego zapachu, jednak nie zawsze są one skuteczne. Ponadto, nawet skuteczne metody zwykle nie gwarantują całkowitego pozbycia się nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli natomiast ścieki trafiają do biologicznych oczyszczalni ścieków, to nawet, kiedy są one zamontowane blisko naszego domu nie odczuwamy żadnych przykrych zapachów. Wszystko dzięki temu, iż zaraz po dotarciu do zbiornika ścieki są poddawane nieustannemu oczyszczaniu.

Korzystanie z oczyszczalni jest tańsze

Generalnie, często może się okazać, iż montaż szamba jest tańszy od montażu biologicznej oczyszczalni ścieków. Jednakże, nie decydując się na biologiczne oczyszczalnie ścieków lecz na szamba wcale nie oszczędzamy.

Okazuje się, iż ze względu na potrzebę pozbywania się ścieków z szamba trzeba w regularnych odstępach czasu wydawać nie małe sumy pieniędzy na wywóz zanieczyszczeń. Z biologicznych oczyszczalni ścieków zanieczyszczenia są odprowadzane, więc nie są konieczne żadne dodatkowe opłaty.

Tekst powstał we współpracy z Aquqclear

Previous ArticleNext Article