Z roku na rok przybywa chętnych Polaków do podjęcia pracy sezonowej za granicą. Tak duże zainteresowanie cieszy zagranicznych pracodawców, gdyż okazuje się, że rąk do pracy przy zbiorach jest zawsze zbyt mało. Jak znaleźć legalne zatrudnienie? Jak mieć pewność, że potencjalny pracodawca jest człowiekiem uczciwym? W ostatnich latach coraz głośniej jest bowiem o firmach wyzyskujących swoich pracowników i nie zapewniających im podstawowych warunków bytowych.
Agencje pośrednictwa pracy zagranicznej
Najlepszym sposobem na szukanie zaufanych pracodawców jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy zagranicznej. Proces weryfikacji potencjalnych pracodawców jest tam bardzo szczegółowy – agencja sprawdza pracodawcę pod kątem zatrudnienia z poprzednich lat, ocen pracowników, regularności wypłat i wielu innych. Z pewnością bardzo ułatwi nam to poszukiwanie pracy sezonowej. Podczas poszukiwania możemy także określić intersujący nas kraj, okres pracy, sposób zakwaterowania i wiele innych. Większość pracodawców oferujących pracę sezonową oferuje swoim pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie. Po zakończonej współpracy pracodawca wystawia nam odpowiednie papiery, umożliwiające bieganie się o zwrot podatku z Niemiec, Francji czy innego kraju, w którym pracowaliśmy. Pomocy ze zwrotem podatku możemy szukać w biurach podatkowych.
Co powinno nas zaniepokoić?
Podczas samodzielnego poszukiwania pracy za granicą zaniepokoić nas powinny przede wszystkim braki w informacjach od potencjalnego pracodawcy: stawki, możliwość zakwaterowania lub niepełne informacje o tym, dokładne miejsce pracy. Z pewnością powinniśmy być czujni także w sytuacji, kiedy w ofercie znajdziemy oferowaną pensję znacząco odbiegającą od powszechnych stawek godzinowych.