Suchość i drapanie w gardle, problemy z przełykaniem, a nawet nagłe ataki kaszlu mogą sprawiać dyskomfort. Coraz częściej takie przypadłości wiążą się z pracą głosem, są również charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców, w których powietrze jest nadmiernie przesuszone od klimatyzacji. Przydatne stają się preparaty nawilżające w sprayu.
Spray na gardło dla każdego
Większość preparatów o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym, które można stosować w przypadku chorób gardła, ma ściśle określone dawkowanie, jednocześnie spora część z nich nie może być używana przez młodsze dzieci czy kobiety w ciąży. Jest to związane z wykorzystaniem pochodnej alkoholu jako nośnika skutecznie działających składników. Na rynku można jednak znaleźć spraye na gardło, w których pojawiają się składniki ziołowe. Po takie preparaty mogą również sięgać kobiety w ciąży.
Spraye ziołowe – czy są skuteczne
Spray na gardło powinien przede wszystkim nawilżać gardło, a przy stanach zapalnych powinien je również skutecznie leczyć. Pojawia się zatem pytanie, czy spray na gardło, w którego składzie pojawiają się różne zioła, jest skutecznym lekiem. W takich sprayach wykorzystuje się olejek tymiankowy, który pobudza wydzielanie śluzu i śliny. Łączy się go z szałwią, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Coraz częściej zioła łączy się z działaniem propolisu, który może przyspieszać leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Olejki roślinne na gardło
W niektórych sprayach na gardło wykorzystuje się przede wszystkim olejki ziołowe, które mają utworzyć na śluzówce dodatkową ochronną warstwę. Takie spraye rekomendowane są w przypadku chronicznych problemów z gardłem, związanych z suchością gardła, uczuciem drapania czy przy konieczności zmniejszenia obrzęku śluzówki. Zazwyczaj stosuje się je pomocniczo przy stanach chorobowych, aby zmniejszyć stany zapalne czy dodatkowo nawilżyć śluzówkę.
Wybierając spray do gardła warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania do ich stosowania. Dodatek 96% etanolu może sprawić, że po lek nie będą mogły sięgać kobiety w ciąży.
Grafika pochodzi ze strony Gardimax.com.pl