Ciekawe

Stres – dobry czy zły

Wydawałoby się, że stres jest w dzisiejszych czasach wszechobecny, czai się na każdym rogu. Zestresowany jest cały świat, stres odczuwają już dzieci w przedszkolu. Wpływ stresu, szczególnie permanentnego, ciągle podlega badaniom medycznym.

Jak stres wpływa na ciało człowieka?

Stres jest tak naprawdę nieunikniony i może mieć również pozytywnie wpływać na organizm. Szczególnie jeśli działa motywująco do działania. W innych przypadkach można mówić o negatywnych skutkach stresu. Stres na ciało człowieka działa mobilizująco. Podczas nerwowych sytuacji do krwi trafia spora dawka adrenaliny, która stawia w stan gotowości wszystkie komórki i układy w organizmie. Badania medyczne pokazują, że w pierwszych sekundach sytuacji stresowej organizm człowieka szykuje się do walki lub do ucieczki. To pozostałości jeszcze po czasach, kiedy sytuacja stresowa oznaczała zagrożenie, z którym można było walczyć albo po prostu uciekać. Do jednego czy drugiego organizm musiał być przygotowany i całą energię poświęcić właśnie temu.

Spokój po burzy

Jeżeli ciało po takim przygotowaniu, ma możliwość dać upust zgromadzonej energii, to dobrze. Skąd ciało wie, że walka została wygrana lub ucieczka była skuteczna? Adrenalina musi zostać zmetabolizowana, a podniesiony poziom cukru we krwi musi wrócić do normy. Również musi pojawić się endorfina. Krótko mówiąc, stres powinien zostać odreagowany na zewnątrz, organizm musi poczuć zmęczenie, aby móc zacząć się regenerować. Ciało powinno mieć również odpowiednią ilość czasu na odpoczynek.

Skutki ciągłego stresu

Ciągle prowadzone badania medyczne skupiają się na fizjologicznym i emocjonalnym aspekcie stresu. Energia, która angażuje całe ciało, nie zostaje odpowiednio wykorzystana, staje się energią, która powoli niszczy ciało człowieka. Organizm czuje, jakby cały czas był w stanie gotowości, a to odbija się na każdej części ciała. Napięcie mięśni, problemy z oddychaniem, problemy ze strony układu trawiennego, bezsenność, a także zaburzenia funkcji seksualnych to tylko jedne z wielu objawów utrzymującego się stresu.

Zły czy dobry

Odpowiednio rozładowany stres, np. poprzez ćwiczenia fizyczne, nie będzie tak negatywnie wpływał na organizm. Lekarze nie są jednak zgodni co do wpływu małych dawek stresu na organizm. Jedni twierdzą, że każda dawka stresu odbija się na zdrowiu, drudzy natomiast skupiają się na pozytywnych skutkach działania procesu mobilizacji, kiedy to organizm działa sprawniej, szybciej.
Ważne jest, aby jednak jak najmniej poddawać się sytuacjom stresowym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

Previous ArticleNext Article