Ciekawe

Rowery w służbie środowiska

Coraz więcej osób chce poruszać się rowerem miejskim zamiast piechotą czy autobusami. W godzinach szczytu przeciętne duże miasto zamienia się w istne mrowisko, przez które nie sposób jest przejechać autem nie stojąc przynajmniej kilkanaście minut w korku. Wzmożony ruch samochodowy to również nasilanie się obecności spalin w powietrzu i zagrożenia dla środowiska. Czy można jeszcze coś z tym zrobić?

Więcej, więcej rowerów

Ponieważ duże miasta to jednocześnie duże odległości (często trzeba dojeżdżać do pracy, szkoły, sklepu), ciężko namawiać mieszkańców do tego, by chodzili zamiast jeździć. Byłoby to z pewnością problematyczne czy nawet niewykonalne ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Zachęca się jednak ludzi do zmiany aut prywatnych na rowery miejskie, oraz do ewentualnego korzystania z komunikacji miejskiej dowożącej pasażerów do różnych dzielnic, przedmieści itd. Niejednokrotnie pozwala to zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Używanie rowerów miejskich kojarzy się przeważnie z ciepłymi porami roku, bo zimą jazda – nawet po specjalnych trasach – jest poważnie utrudniona. Jest to jednak i tak bardzo dużo dla środowiska.

Coraz lepsza kondycja

Korzystanie z rowerów miejskich jest polecane także z tego powodu, że konieczność podejmowania wysiłku związanego z napędzaniem jednośladu siłą własnych mięśni ma zbawienny wpływ dla organizmu. Osoby, które regularnie jeżdżą czy to rekreacyjnie, czy to w celach użytkowych (dojazd do sklepu, pracy itd) są zdrowsze, bardziej zadowolone z życia, poprawiają swoją kondycję. Władze miejskie zauważają trend i chętnie usprawniają zachodzące w społeczeństwie zmiany. W jaki sposób to się dzieje? Powstają specjalne trasy dla rowerów, nie tylko w postaci wąskich, słabo wyróżniających się ścieżek, ale prawdziwych pełnometrażowych dróg służących wyłącznie rowerzystom; parki rowerowe, rampy i wiele innych udogodnień.

Nowoczesne rowery

Z uwagi na większe zainteresowanie korzystaniem z jednośladów, nowoczesne rowery miejskie są rozwijane w kierunku coraz bardziej dynamicznych i lekkich pojazdów. Dzięki takim zmianom jazda sprawia dużo przyjemności. Rowerów używać mogą także osoby młode, starsze czy z pewnymi dysfunkcjami, bo lekka konstrukcja i niewielka waga nie są dla nich obciążające. Ułatwieniem są również malejące ceny rowerów miejskich. Dobry rower można kupić już za kilkaset złotych, otrzymując pełne wsparcie techniczne i gwarancję na kilka lat. Warto podjąć taki wydatek, mając na uwadze własną kondycję oraz dobro środowiska naturalnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie agasport.com.pl/

Previous ArticleNext Article