Zdrowie i Uroda

Szkliwo – jak skutecznie o nie dbać?

W szkole uczą nas, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie – i jest to prawda. W 98% składa się ono z nieorganicznej materii, która skutecznie pokrywa miazgę zęba na powierzchni korony zęba. Szkliwo ma za zadanie chronić wnętrze zęba, jak również ułatwiać przeżuwanie i miażdzenie pokarmów. Niestety, pomimo mocnej struktury szkliwo jest narażone na wiele niebezpieczeństw!
Podstawowym problemem jest oczywiście próchnica. Rozwija się ona w momencie zaniedbania regularnej higieny jamy ustnej, jak również spożywania nadmiernej ilości cukrów. Do powstawania próchnicy konieczne jest również nagromadzanie się płytki nazębnej, na której gromadzą się bakterie próchniczotwórcze. Działanie bakterii polega na wydzielaniu kwasu, który rozpuszcza szkliwo i doprowadza do jego degradacji. Na szczęście zmiany próchnicze bardzo łatwo dostrzec na powierzchni zęba, więc i leczenie nie powinno być długie czy bolesne.

Uszkodzenia szkliwa w wyniku wypadków

Szkliwo może pękać pod wpływem uderzeń, najczęściej zdarza się to podczas uprawiania sportów, ale również w czasie wypadków komunikacyjnych. Osoby z niedoborami fluoru w organizmie również spostrzegą, że szkliwo może odpadać. Wygląda to nieestetycznie i może prowadzić do powstawania próchnicy!
Fluor znajduje się w kilku produktach spożywanych przez nas na co dzień, jednak jego największe stężenie występuje w czarnej herbacie. Jej picie pozwala na dostarczenie do organizmu sporej ilości tego pierwiastka.
Odpadające szkliwo można jednak naprawić w gabinecie stomatologicznym. W tym celu stomatolog stosuje materiały światło utwardzane, które później są szlifowane tak, aby móc właściwie domknąć szczękę. Taki zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Źródło: b-med.com.pl.

Previous ArticleNext Article