Dom i Wnętrze

Wymiana okien – częste błędy

Wymiana okien tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem. Często zdarza się, że podchodzimy do niej zbyt pochopnie i popełniamy wiele błędów. Jakich i jak ich unikać? Jak się zabrać do wymiany okien? Podpowiadamy.

 

Wymiana okien – najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wymiana okien na szczelne, zamiast wyboru tych z nawiewnikami. Może to prowadzić do powstawania zaduchu w mieszkaniu, parowania szyb okiennych, a także wspomagać rozwój pleśni. Pamiętajmy, by wymianę okien zawsze konsultować ze specjalistą, by dokonać właściwego wyboru.

Innym kłopotem przy wymianę okien jest ich montaż bez użycia specjalistycznych taśm uszczelniających. Może to spowodować powstawanie zawilgocenia, które w efekcie wywołuje rozwój pleśni oraz grzybów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by nie montować okien na nierównych bądź nieczyszczonych podłożach. Prowadzi to do zawilgoceń muru, które z czasem będą się powiększać.

Nie decydujmy się także na montaż przy braku listew progowych. Sprawia to, że zewnętrzny parapet jest wkładany bez mocowania, a tym samym woda opadowa zacznie przeciekać pod ramę okna, a następnie do pomieszczenia.

 

Wybieramy za małe lub za duże okna

Skutkuje to szeregiem rozmaitych konsekwencji. W przypadku zbyt małych okien mamy zbyt mało światła naturalnego w pomieszczeniu, a także wadliwe uszczelnienie. W przypadku zbyt dużych zaś trudne może się okazać odpowiednie zamontowanie parapetów.

Warto też mieć na uwadze, że należy odpowiednio zamocować okno. Nieodpowiednie mocowanie może nam nie zapewnić stabilnego oparcia, które jest konieczne przy wymianie okien. Kołki mocujące koniecznie powinny być dostosowane do typu materiału ściennego. Nie należy używać powszechnie stosowanych kołków do szybkiego montażu, gdyż są one niewystarczające.

Pamiętajmy również o właściwym, profesjonalnym uszczelnieniu i wykończeniu.

 

Previous ArticleNext Article