Ciekawe

Badanie wariograficzne – na czym polega i czemu służy

Można znaleźć ludzi, dla których przesłuchanie pod wykrywaczem kłamstw wiązałoby się z niewiarygodnym stresem. Niemal każda osoba ma swoje sekrety, lecz czasem muszą one być siłowo ujawnione. Zadanie wariografu jest proste – ma on ujawnić, czy badana osoba mówi prawdę czy też kłamie. W praktyce jednak proces ten jest niezwykle złożony, dlatego wymaga on niebanalnego wkładu pracy. Badania tego typu mogą służyć do:

  • Uzyskania dowodów podczas sprawy sądowej
  • Usprawnienia procesu rekrutacji w pracy
  • Określenia winy osoby podejrzanej o przestępstwo
  • Rozwiązania rodzinnych sporów

Posługiwanie się wariografem

Z racji, że reakcje poszczególnych ludzi się różnią, pomiary zebrane przez wariograf mogą okazać się nieadekwatne. Z tego powodu przed faktycznym przesłuchaniem zadaje się kilka prostych pytań na niezwiązane tematy, a następnie na ich bazie ustala typowe odruchy organizmu. W użyciu są także neutralnie wyglądające obrazki, których głównym celem jest uspokojenie przesłuchiwanej osoby.

Po zdaniu relacji z takiego doświadczenia, pacjent musi odpowiedzieć na faktyczne pytanie, które zostało zlecone firmie. Znając oryginalną reakcję można z łatwością określić szczerość rozmówcy. Najlepiej jest jednak powierzyć to zadanie specjalistom z wariograf.com.pl, którzy mają bardzo duże doświadczenie w swojej branży.

Jak przebiega wariografia?

Badanie wariografem składa się z kilku kroków, których kolejność oraz przebieg są niezwykle ważne dla sukcesu całej operacji. Po ustaleniu profilu przesłuchiwanej osoby, podsuwa się jej fotografie bądź werbalne fakty związane z badanym tematem, próbując ujawnić konkretne ślady pamięciowe. Proces ten może chwilę potrwać, jednak jest niesamowicie skuteczny.

Następne będą pytania krytyczne, bezpośrednio odnoszące się do omawianego zdarzenia. To właśnie one powinny wywołać najsilniejsze reakcje, dlatego są kluczowym momentem w całym badaniu. To właśnie wtedy występują najbardziej znane symptomy kłamcy – pocenie się, zaczerwienienie skóry czy płytki oddech albo nawet gorączka.

Previous ArticleNext Article