Zdrowie i Uroda

Chrzan tarty – smaczny i zdrowy dodatek do polskich dań

Chrzan tarty to jeden z najsmaczniejszych i najchętniej stosowanych dodatków do tradycyjnych polskich dań. Doskonale podkreśla ich smak, nadaje im intensywności i wydobywa z nich głębię. Większość z nas nie wyobraża sobie menu bez chrzanu, nie tylko w święta wielkanocne.

Dlaczego warto sięgać po chrzan?


Okazuje się, że chrzan warto nakładać na kanapkę czy wędlinę nie tylko z powodu jego wyjątkowego smaku, ale również… dla zdrowia. Chrzan ma bowiem mnóstwo cennych właściwości leczniczych. Uważa się go za naturalny antybiotyk, dzięki któremu łatwiej zwalczyć przeziębienie czy grypę. Łyżeczka chrzanu tartego pozwala szybciej pozbyć się kataru czy zatkanych zatok. Chrzan świetnie nadaje się także jako środek zwalczający ból, kiedy odczuwamy łamanie w kręgosłupie albo mamy bóle reumatoidalne.

Najważniejszą jednak właściwością tej niezwykłej rośliny jest działanie antyrakowe, potwierdzone przez naukowców. Regularne spożywanie chrzanu tartego obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza zaś ten, który rozwija się w przełyku czy żołądku.
Chrzan tarty warto więc spożywać nie tylko z powodu uwielbianego przez nas smaku, ale również – żeby poprawić kondycję swojego organizmu i zapobiegać chorobom.

Chrzan w kuchni polskiej


Jeśli chodzi o zastosowanie chrzanu, ten początkowo służył jako konserwant, głównie do mięs. Dopiero później zaczął być stosowany jako dodatek do innych potraw. Doceniono jego smak i zaczęto dodawać go do zup, wędlin czy gotowanych buraczków. Dziś jemy go w najróżniejszych formach. Łyżeczkę chrzanu tartego chętnie dorzucamy do barszczu, nakładamy na kanapki czy na wędlinę.

Chrzan tarty obowiązkowo pojawia się również na Wielkanocnym stole. Tradycyjnie dodaje się go do jajek czy wędliny, doskonale smakuje również z buraczkami.

Gdzie kupić chrzan tarty?


Niektórzy z nas uważają, że chrzan tarty należy przygotowywać samodzielnie, według receptury opracowanej przez babcię. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na spędzanie dużej ilości czasu w kuchni lub po prostu tego nie lubią.

Na szczęście doskonały tarty chrzan dostaniemy również w sklepach – ważne, żeby wybierać ten o prostym, naturalnym składzie.

Chrzan tarty znaleźć można w Sklepie Vitapol

Previous ArticleNext Article