Ciekawe

CV idealne czy uniwersalne?

Poszukiwanie pracy to często stresujący moment dla kandydata. Bardzo często przyszli pracownicy próbują napisać uniwersalne CV, które będzie można wysłać do dużej ilości firm. W ten sposób chcą zapewnić sobie skuteczność. Nie tędy droga. CV nie ma być uniwersalne, ma być idealne. Jak napisać idealne CV?

Idealne CV – co jest najważniejsze?

Poszukiwanie nowej pracy to moment, w którym przyszły kandydat stara się dotrzeć do jak największej ilości firm, w których chciał by pracować. CV wysyłane na potęgę przynoszą niewielki skutek. Zaproszeń na rozmowę jest niewiele. Jedyny pewny skutek takiego szukania pracy – to coraz większa frustracja. Jak napisać idealne CV?

Podstawową zasadą idealnego CV jest napisanie curriculum vitae do konkretnej firmy. Uniwersalne CV nie jest w stanie przyciągnąć uwagi rekrutera, który średnio przez 6 sekund patrzy na każde CV.

Idealne CV musi mieć dobry układ graficzny. Wykorzystanie koloru, który przyciąga, a nie odwraca uwagę, pogrubień oraz wielkości czcionki to pierwszy krok. Kolejnym jest umieszczenie najistotniejszych informacji w odpowiednich miejscach.

Wzrok rekrutera pada na CV układając się w literę F, wiedząc to warto najważniejsze informacje umieścić na górze oraz po lewej stronie kartki. Na samej górze znajduje się podsumowanie zawodowe oraz imię i nazwa stanowiska, na które kandydat aplikuje. Główne kompetencje oraz umiejętności należy umieścić po lewej stronie. Każda pozycja musi wyraźnie się odznaczać.

Podsumowanie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to najważniejszy element idealnego CV. 2 ostatnie stanowiska pracy mają największe znaczenie. Pisząc o czasie pracy na każdym stanowisku należy podać konkretne daty. Wpisywanie tylko roku wzbudza nieufność. Rekruterzy mają świadomość, że kandydaci zawyżają czas pracy.

Większość kandydatów będzie miała podobne doświadczenie oraz umiejętności, dlatego opisanie swoich zalet jest tu podstawą. Ogólne informacje, które często podawane są w CV, toną w morzu dokładnie takich samych informacji podanych przez innych kandydatów. Chcąc się wyróżnić trzeba podawać dokładne dane. Wspieranie się konkretnymi liczbami, czy używanie konkretnych, nie ogólnikowych stwierdzeń pozwoli napisać idealne CV, które wyróżni się z tłumu CV które są uniwersalne.

Napisanie CV, które będzie uniwersalne będzie skutkowało składaniem dokumentów do dużej ilości firm, z których nie będzie żadnej informacji zwrotnej. Idealne CV dostosowane do wymagań konkretnego pracodawcy zaowocuje zaproszeniem na rozmowę.

Previous ArticleNext Article